28
5.08.2023, 05:15Lektura na 2 minuty

Kolejne problemy z e-receptami. Nie dostaniecie leków psychotropowych

Tym razem Ministerstwo Zdrowia nie przyznaje się do błędu.


Antoni „Darkling” Antoszek

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że w całej Polsce zostały zablokowane e-recepty m.in. na leki psychotropowe, środki odurzające i silne leki przeciwbólowe. Serca niektórych pacjentów mogły zacząć bić szybciej: część tych leków nie może być odstawiona z dnia na dzień, więc zablokowanie przepisania ich w ramach e-recept może wiązać się z niezwykle poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Ale Centrum e-Zdrowia przyznało wtedy, że doszło do błędu systemu, i naprawiło problem.

Tymczasem psychiatrzy z całej Polski informują, że e-recepty na leki psychotropowe znów nie działają.


Komplikacje przy przepisaniu

RMF 24 podaje, że do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęło wczoraj ponad sto sygnałów o problemach z przepisywaniem leków psychotropowych. Jakub Kosikowski z Naczelnej Rady Lekarskiej mówi, że z powodu tych problemów lekarze coraz częściej wystawiają recepty na te rodzaje leków w tradycyjnej, papierowej formie.

Blokada e-recept wydaje się tym razem nie dotyczyć wszystkich lekarzy, a działa dosyć losowo. Wynika ona z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z 2 sierpnia, które miało ograniczyć działanie tzw. receptomatów umożliwiających pacjentom otrzymanie recepty bez konsultacji z lekarzem. Zakładało ono również, że e-receptę można otrzymać dopiero wtedy, gdy od ostatniego zbadania minęły nie więcej niż 3 miesiące.

Portal Samorządowy podaje, że do premiera Mateusza Morawieckiego list wystosowała Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie, której prezes, Michał Bulsa, twierdzi, że MZ „sparaliżowało sektor ochrony zdrowia”:


Obecna sytuacja prowadzi do pozostawienia bez szybkiego dostępu do leków pacjentów w depresji, z zaburzeniami lękowymi czy innymi chorobami psychiatrycznymi. Nie zapominajmy także o pacjentach leczących się onkologicznie, dla których silne leki przeciwbólowe są szansą na godne życie bez bólu w trakcie trwającej terapii.


Ministerstwo Zdrowia nie przyznaje się do błędu. Poinformowało, że w hospicjach faktycznie był problem z przepisywaniem recept przez „błąd po stronie dostawcy”; nie odnosi się jednak do problemów zgłaszanych przez innych lekarzy. Zamiast tego urzędnicy chwalą się, że „w najbardziej popularnych receptomatach średnia miesięczna liczba recept na lekarza spadła z 12 do 4 tysięcy”.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów223

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze