7.07.2024, 12:05Lektura na 2 minuty

Komputery kwantowe zagrożeniem narodowym? Kraje Europy zakazują eksportu

Niektóre państwa wprowadziły nieoczywiste ograniczenia w kwestii eksportu komputerów kwantowych.


Antoni „Darkling” Antoszek

Rewolucja związana z komputerami kwantowymi jest coraz bliżej – a nadchodzi wraz z niepokojami odnośnie do ich bezpieczeństwa. Przejawem tych niepokojów jest wprowadzony przez Francję, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Holandię i Kanadę, jedyne pozaeuropejskie państwo na liście, zakaz eksportu i sprzedaży jednostek, które mają 34 i więcej kubitów.

Rozszyfrujmy to krok po kroku.


Tajemnicze kubity

Warto przypomnieć sobie najpierw, czym w zasadzie kubity są. Można rozumieć ten termin dwojako – zarówno jako jednostkę informacji, która w komputerach kwantowych odpowiada tradycyjnemu bitowi, jak i to, co fizycznie odpowiada wspomnianej jednostce. Kubit w pierwszym znaczeniu jest niezwykle ciekawym nośnikiem informacji – podczas gdy tradycyjny bit przechowuje po prostu liczbę 0 lub 1, kubit, jak przystało na jednostkę kwantową, przechowuje pewien rozkład prawdopodobieństwa, np. 61% szans na zero i 39% szans na jedynkę. To ta cecha kubitów sprawia, że w komputerach kwantowych pokładane są obecnie tak wielkie nadzieje – sposób zarządzania informacjami jest zupełnie inny niż w znanych nam urządzeniach, a możliwości maszyn kwantowych okazują się nieporównywalnie większe.

fot. Microsoft
fot. Microsoft

Na poziomie fizycznym kubitami są cząsteczki odpowiadające jednostkom informacji – swoją drogą niezwykle niestabilne, co prowadzi do wielu problemów w wymagającej budowie komputerów kwantowych. I to właśnie sprzedaż komputerów mających 34 i więcej kubitów została przez niektóre państwa zakazana.


Pakt krajów

Zakaz sprzedaży jest o tyle osobliwy, że został wdrożony w kilku krajach równolegle, a jego dokładny opis prawny w poszczególnych ustawach też wydaje się zbliżony. Tom’s Hardware sugeruje, że może mieć to związek z uczestnictwem wspomnianych państw w Wassenaar Agreement, grupie, która dyskutuje ograniczenia eksportu obiektów o potencjale militarnym.

Ale żaden z przedstawicieli wprowadzających zakaz krajów nie chce udzielić komentarza na temat przyczyn tej decyzji. Zaskakująca jest też arbitralność liczby kubitów w zakazie, która według cytowanych przez Tom’s Hardware ekspertów wydaje się zupełnie losowa. Proszeni o skomentowanie wyboru tej akurat liczby przedstawiciele Wielkiej Brytanii stwierdzili jednak, że wyjaśnienie jej samo w sobie byłoby „zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego”.

Wydaje się więc, że zdecydowanie jest coś na rzeczy. Będziemy śledzić rozwój sytuacji.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów248

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze