Koniec z anonimowymi przelewami z wykorzystaniem kryptowalut? Rząd wzywa do prędkiego wdrożenia unijnego rozporządzenia
Anonimowe transakcje stanowią jedną z największych zalet handlu kryptowalutami, a pozbawienie go tego czynnika sprawi, że wiele osób będzie naprawdę niezadowolonych.
Unijne rozporządzenie 2023/1113 w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i niektórych kryptoaktywów oraz zmiany dyrektywy (UE) 2015/849 z dnia 31 maja 2023 r. zostało przyjęte celem przeciwdziałania praniu pieniędzy, w związku z czym dostawcy usług płatniczych zostali zobowiązani do dołączania do transferów środków pieniężnych informacji nt. płatnika oraz odbiorcy. Podobny wymóg został nałożony również na dostawców usług w zakresie aktywów wirtualnych, którzy muszą dane takie przechowywać oraz udostępniać na żądanie upoważnionych służb.
Politycy nie lubią kryptowalut
Kryptowaluty już od dłuższego czasu są solą w oku rządów z całego globu. Anonimowość podczas transakcji, możliwość uniknięcia opodatkowania – w zależności od perspektywy stanowić to może zaletę lub też wadę tego rodzaju waluty. Nie dziwi więc, że coraz częściej słychać głosy nawołujące do regulacji tego sektora i ukrócenia anonimowych przelewów. Najczęściej przywołanym argumentem na uzasadnienie tego ruchu jest „ogromna skala przestępstw popełnianych przy użyciu kryptowalut”.
Generalny Inspektor Informacji Finansowej wzywa do wdrożenia wspomnianego w pierwszym akapicie unijnego rozporządzenia już od 30 grudnia bieżącego roku. Europejskie giełdy zajmujące się obrotem kryptowalutami są zobowiązane do przestrzegania przepisów Unii Europejskiej, pytaniem (i to raczej tym z gatunku retorycznych) jednak pozostaje, czy i zagraniczni pośrednicy zdecydują się na dostosowanie swojej działalności do europejskich regulacji.
Z pełną treścią rozporządzenie 2023/1113 możecie zapoznać się na stronie OpenLEX, aczkolwiek ostrzegam, że składa się ono z dziesięciu rozdziałów i czterdziestu artykułów, w związku z czym stanowi nielichą lekturę. Informacje na temat transferów kryptowalut znajdziemy w rozdziale trzecim.
Czytaj dalej
Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.