3
27.07.2023, 12:30Lektura na 2 minuty

Koreańczycy twierdzą, że ich nadprzewodnik działa w temperaturze pokojowej. To przełom

Jeśli ta informacja się potwierdzi, naukę czeka rewolucja, jakiej dawno nie widzieliśmy.


Antoni „Darkling” Antoszek

Koreańscy naukowcy opublikowali dwa artykuły naukowe na ten temat w bazie Cornell arXiv. Twierdzą oni, że stworzyli materiał – oparty na apatycie z miedzią – który jest nadprzewodzący do 127 stopni Celsjusza. Oznaczałoby to odkrycie nadprzewodnika działającego w temperaturze pokojowej, który pozwoli na zupełnie bezstratny przepływ prądu.


Cud nauki

Trudno wyliczyć wszystkie możliwe zastosowania, jakie może mieć ten wynalazek. Jak twierdzi na łamach Gazety Wyborczej Józef Spałek, profesor fizyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ten wyjątkowy nadprzewodnik będzie można wykorzystać do wytwarzania niezwykle wysokich pól magnetycznych w tomografach czy akceleratorach cząsteczek elementarnych. A jako że materiał przewodzi prąd bezstratnie, a więc stawiając zerowy opór, czeka nas światowa rewolucja energetyczna, w której energia przesyłana przez elektrownię zostanie dostarczona w pełnym wymiarze.

Może czekać nas też rewolucja w komputerach, przede wszystkim tych kwantowych. Jedną z głównych trudności w przypadku takich maszyn jest konieczność utrzymania niesamowicie niskiej temperatury urządzeń – od teraz, dzięki proponowanemu przez Koreańczyków nadprzewodnikowi, nie będzie to potrzebne. Uzyskamy łatwe w produkcji urządzenia, których moc będzie nieporównywalna do tradycyjnych krzemowych komputerów


Czy się uda?

Jest jeden problem: badania Koreańczyków nie zostały jeszcze zweryfikowane. Baza Cornell arXiv zawiera teksty przed naukową recenzją. By upewnić się, czy odkrycie jest prawdziwe, trzeba będzie zweryfikować badanie. Jako że artykuły naukowe ukazały się kilka dni temu, wciąż nie ma jednoznacznych opinii na temat rzetelności odkrycia z Korei.

Naukowcy są ostrożni odnośnie do przewodników działających w temperaturze pokojowej – w październiku 2020 r. ukazał się ogłaszający takie odkrycie artykuł współtworzony przez słynnego fizyka Ranga Diasa, który ostatecznie został wycofany w 2022 r. z powodu problemów z weryfikowalnością eksperymentów. Inne teksty Diasa były stopniowo ponownie analizowane i odkryto, że dopuszczał się on przekłamań związanych z podawanymi danymi.

Z tego powodu naukowcy są obecnie podzieleni. Wspomniany Józef Spałek z UJ uważa, że mamy do czynienia z rewolucją w fizyce; tymczasem Jorge Hirsch z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ma inne, dużo mniej pozytywne zdanie:


To nie nadprzewodnictwo. To błędy eksperymentalne, myślenie życzeniowe i kiepski osąd (w najlepszym scenariuszu).


Z niecierpliwością czekamy więc na zweryfikowanie tego przełomowego odkrycia.


Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów248

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze