1
około 9 godzin temuLektura na 2 minuty

Koreańczycy wynaleźli koła dostosowujące się do nierówności

Wynalazek Koreańskiego Instytutu Maszyn i Materiałów ma szansę zrewolucjonizować sposób konstrukcji wózków inwalidzkich.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Rewolucyjne koła opracowane przez naukowców z Koreańskiego Instytutu Maszyn i Materiałów nie tylko są w stanie dostosowywać się do większości powierzchni i występujących na nich nierówności, ale również pokonywać przeszkody o wysokości nieprzekraczającej 130% długości promienia takiego koła. A to oznacza, że wynalazek Koreańczyków świetnie sprawdzi się w wózkach inwalidzkich i jest w stanie znacznie ułatwić życie korzystającym z nich osób.


Koła przyszłości

Badacze utrzymują, że ich główną inspiracją przy pracy nad tytułowym projektem były... kropelki wody, a dokładniej – cechujące je napięcie powierzchniowe. Podobnie jak te krople, rewolucyjne koła stają się znacznie bardziej elastyczne po napotkaniu przeszkody, zaś po jej pokonaniu wracają do swojej standardowej formy, co umożliwia bezstresowe kontynuowanie trasy.

Dzieło Koreańczyków złożone jest z zewnętrznej obręczy łańcucha i szeregu drutów szprychowych biegnących przez piastę. Bodaj najważniejszą częścią konstrukcji, decydującą o jej wyjątkowości, jest reagujący na ukształtowanie terenu czujnik, który automatycznie dostosowuje do niej twardość szprych.

Wózki inwalidzkie to przy tym niejedyne zastosowanie dla elastycznych kół rodem z Korei Południowej. Członkowie zespołu pracujący nad rzeczoną technologią chcieliby zobaczyć jej zastosowanie w dwu i czteronożnych robotach, które, ich zdaniem, cierpią obecnie z powodu swojej ograniczonej mobilności. Koła te mogłyby znaleźć również zastosowanie w autonomicznych pojazdach niewielkich rozmiarów, a nawet technologii szpiegowskiej – możliwości jest naprawdę sporo.

Oczywiście na tym też nie kończą się ambicje naukowców z Koreańskiego Instytutu Maszyn i Materiałów. Wedle słów Song Sung-hyuk, głównego badacza instytucji, celem jest przygotowanie elastycznych kół, które byłyby w stanie poruszać się z prędkością nawet 100 km/h, a więc mogłyby znaleźć zastosowanie w szybko poruszających się pojazdach.

Źródło grafiki otwierającej: https://www.youtube.com/watch?v=uodsxXLTByg


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1252

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze