Lotnicy – Wojna w przestworzach. Prapremiera autorskiej gry Biura Nowych Technologii
Prapremierowy pokaz „Lotników” odbył się 12 grudnia na warszawskim lotnisku Babice z udziałem Prezesa IPN dr Karola Nawrockiego. Spotkaniu towarzyszył koncert muzyki stworzonej do gry autorstwa Przemysława Treszczotki i wiele innych atrakcji.
Prapremiera „Lotników” na warszawskim lotnisku Babice
Wydarzenie rozpoczęło się konferencją prasową z udziałem Prezesa IPN, dr Karola Nawrockiego. Następnie rozpoczęła się immersyjna projekcja gry, podczas której uczestnicy mogli wejść w świat wojennej przeszłości i poczuć realistyczny klimat „Lotników”.
Niedługo potem hangar, w którym odbyła się prapremiera, rozbrzmiał dźwiękami muzyki skomponowanej przez Przemysława Treszczotkę specjalnie do „Lotników”. Koncert został dodatkowo wzbogacony o prezentację rozgrywki.
· Posłuchaj całego soundtracku z gry na platformie YouTube
· Wysłuchaj rozmowy Dyrektor BNT Magdaleny Hajduk z kompozytorem Przemysławem Treszczotką w serwisie Spotify
Atrakcje towarzyszące prapremierze
By uczestnicy wydarzenia mogli jeszcze płynniej wejść do świata „Lotników”, Biuro Nowych Technologii zadbało o dodatkowe atrakcje i wystrój przestrzeni.
Armata przeciwlotnicza Bofors 40 mm
Sporym zainteresowaniem cieszyła się armata przeciwlotnicza Bofors 40 mm. Podczas działań bojowych działo to postrzegane było jako najlepsze w swojej klasie. Całość waży 2460 kg, a donośność pionowa wynosi aż 7200 m.
Stanowisku z armatą towarzyszyły skrzynie, worki z piaskiem, kopie amunicji i dalmierz, dzięki czemu odwzorowano kompletne stanowisko przeciwlotnicze.
Stanowiska rekonstruktorskie
Łącznie goście zobaczyli trzy stanowiska rekonstruktorskie, nawiązujące do wydarzeń i scenografii przedstawionej w „Lotnikach”.
Pierwsze stanowisko poświęcone było polskim pilotkom latającym w brytyjskiej transportowej służbie lotniczej (ATA). Zaprezentowane zostały m.in. podstawowe zestawy umundurowania kobiecego, biogramy polskich pilotek służących w ATA czy elementy wyposażenia i ekwipunku indywidualnego pilotek.

Na drugim stanowisku przybliżono zadania i życie codzienne ochotniczek z Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet (PLSK). Całe stanowisko zostało zbudowane tak, by odwzorować wyposażenie kantyny polowej na lotnisku. Zaprezentowane zostały dzieje PLSK wraz z podstawowymi zestawami umundurowania, a także oryginalny brytyjski rower ogólnowojskowy marki Philips z 1944 roku.
Trzecie stanowisko, służby lotniskowej RAF, zaprezentowało charakter i wyposażenie służby lotniskowej z okresu II wojny światowej, wyposażenie punktu kontrolnego płyty lotniska (sprzęt optyczny, łączności i komunikacji świetlnej), zestawy umundurowania pilotów i personelu RAF, a także oryginalny pojazd marki Hilmann Minx pochodzący z 1938 roku.
„Lotnicy” to kolejny autorski projekt gamingowy IPN
Planowana premiera gry „Lotnicy – wojna w przestworzach” odbędzie się na edukacyjnych targach BETT London w dniach 24-26.01.2024 roku w Londynie. Produkcja zostanie udostępniona na platformie Steam 24.01.2024 roku do bezpłatnego pobrania.