Lubicie Tetrisa? Zagracie w niego w podglądzie pliku PDF w przeglądarce
Pdftris, bo taką nazwę nosi projekt przygotowany przez Thomasa Rinsmę, powstał jako eksperyment mający sprawdzić, czy silniki PDF współczesnych przeglądarek internetowych pozwolą na rozegranie partii w teoretycznie prostą grę, jaką jest Tetris.
Zacznę od tego, że ostudzę nieco entuzjazm – grafika otwierająca tekst nie jest zrzutem ekranu z PDF-owej wersji Tetrisa, a stockowym obrazem. Pdftris prezentuje się znacznie mniej okazale, jednak już sam fakt, że w ogóle działa, robi niemałe wrażenie.
![](https://cdn.cdaction.pl/images/2025/01/13/2cfaf64a-cb8b-4441-909a-1a0957d9a93a.png?preset=medium)
Osobą odpowiedzialną za stworzenie Pdftrisa jest Thomas Rinsma, który pochwalił się swoim dokonaniem na X-ie:
Co stało za pomysłem osadzenia popularnej gry w obrębie pliku PDF? Ano chęć przekonania się, czy jest to w ogóle możliwe. Jak zauważył Rinsma, w teorii silniki PDF współczesnych przeglądarek internetowych posiadają wsparcie dla JavaScript z wystarczającą liczbą typów prostych wejścia/wyjścia do odtworzenia Tetrisa, jednakże jeszcze do niedawna nikt nie zdecydował się sprawdzić tego w praktyce.
W Pdftrisa możecie zagrać w tym PDF-ie. Warto jednak mieć na uwadze, że rozgrywka jest nieco drewniana, a spadające klocki pozostawiają na planszy zauważalne artefakty wizualne. Mimo wszystko gra działa, a nawet prawidłowo nalicza punkty. Sterować możemy za pomocą wyświetlonych w dokumencie przycisków lub klawiszy klawiatury, o ile zawczasu klikniemy pole tekstowe. Sam autor podkreśla, że jest świadomy toporności swojej produkcji, aczkolwiek dodał, że na osłodę możemy szybko wydrukować sobie zrzut ekranu z naszym wynikiem.
Na koniec – Thomas Rinsma opracował nie tylko Pdftrisa, ale i... PDFDooma.
Kultowego FPS-a osadzonego w pliku PDF uruchomimy na ten moment jedynie na przeglądarkach z obsługą PDFium (na Brave działa bez problemu, więc na pozostałych bazujących na Chromium również powinno). PDFDoom dostępny jest w tym miejscu.
Czytaj dalej
Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.