172
28.06.2022, 14:13Lektura na 4 minuty
CD-Action

Magazyn Retro powrócił!

Fani klasycznych gier czekali, czekali i doczekali się. Oto trzeci numer CD-Action Retro. Dla przyjaciół po prostu „Retro”.


CD-Action

Do sprzedaży trafił nowy numer Retro! To przede wszystkim sto stron wypełnionych po brzegi tekstami dla fanów starszych gier, ale nie tylko – za 15,99 zł (lub w innych wariantach, które możesz zobaczyć na dole tego tekstu) otrzymasz też ebooki/audiobooki oraz zniżki na gry, a do tego obejrzysz za darmo 50 filmów. Ale po kolei!

Numer zaczyna się... newsami! Związanymi z retrogrami, ma się rozumieć. Dowiecie się między innymi o premierach nowych gier na stareńkie komputery czy nadchodzącej ekranizacji jednej z klasycznych serii.

Głównymi filarami trzeciego numeru Retro są natomiast dwa działy, nazwane zgodnie z klimatem magazynu:

C:\Publicystyka_

C:\Replay_

Magazyn CD-Action Retro #3

Publicystykę otwiera tekst Smugglera o wzlocie i upadku Commodore Business Machines... i uzupełniający go artykuł na czterdziestolecie Commodore’a 64. Czy ktoś powiedział, że za mało Commodore’a? Na dokładkę mamy więc tekst DaeLa o Amidze („Amiga: Przyjaciółka ze snów”).

Po historii komputerów czas na historię konsol – a konkretnie „Magnavox Odyssey: Początek odysei”, tekst autorstwa Bartłomieja Kluski. Mamy też wspominki związane z prasą growo-komputerową w dwóch tekstach: „Retropisma z Retronics” DaeLa oraz „Parcie na papier” Marka Czajora. No i nie myśleliście chyba, że to koniec tekstów Bartłomieja Kluski? Tytuł „Cudowna epoka shareware” w zasadzie mówi wszystko.

Co dalej? Ranafe omawia technikę rotoskopii w grach (tekst zainteresuje między innymi fanów Księcia Persji czy Another World), zaś Bartłomiej Nagórski przygląda się ditherpunkowi – nurtowi gier monochromatycznych lub przynajmniej ubogich w kolory (i dzięki temu bogatych w klimat!).

Magazyn CD-Action Retro #3

Motywem przewodnim numeru – jak widać po Obcym na okładce – jest horror. Temat ten zaczyna Smuggler tekstem, a jakże, historycznym („Groza pikseloza”) – o początkach horroru w grach wideo. Następnie zabiera nas na pogawędkę o grze Tempest.

Przerywamy horror, by nadać tekst Bartłomieja Kluski o korzeniach gier casualowych oraz „Odę do Nortona” tego samego autora – felieton o, zgadliście, Norton Commanderze. O grze Lemmings opowiada Marcin „Squork” Skwark, o grach w uniwersum Diuny zaś – Maciej Bachorski. Tekst o starych X-Comach (oraz teoriach spiskowych) popełnił DaeL.

Magazyn CD-Action Retro #3

„Organizm (niemal) doskonały” to tekst Macieja Bachorskiego, którym wracamy do horrorów – jak się pewnie domyślacie, chodzi o gry w uniwersum Obcego. Felieton o sztuce straszenia napisał Otton, a o grach Shinjiego Mikamiego – ojca survival horrorów – ponownie Maciej Bachorski. Nie mogłoby przy okazji klimatów grozy zabraknąć Eugeniusza Siekiery – jest więc „Potępieńcza gra. O romansie Clive’a Barkera ze światem gier”.

W tekście „Bóg istnieje, ale nas nienawidzi” DaeL pochyla się nad grą I Have No Mouth, and I Must Scream. Otton przekonuje, że „Strach ma oczy dziecka” w artykule na temat F.E.A.R. Misiek zarzeka się, że Vampire: The Masquerade – Bloodlines „Nadal nie ssie!”. Ranafe z kolei pisze, że czasem lepiej nie odkopywać tego, co kiedyś umarło – w tekście „Phantasmagoria, która źle się zestarzała”.

Magazyn CD-Action Retro #3

W „Legendzie Nigdykaptura” SztywnyPatyk rozpływa się nad The Neverhood. Eugeniusz Siekiera serwuje nam „Western al dente”, tekst o pomijanej często odsłonie serii Red Dead – Red Dead Revolver. Otton z kolei omawia American McGee’s Alice w „Po drugiej stronie świadomości”. Ranafe wspomina pierwsze Age of Empires, a bside – Majesty: The Fantasy Kingdom Sim. I wracamy do horrorów, bo Siekiera ma dla nas jeszcze teksty o Blair Witch Volume I: Rustin Parr oraz o The Thing – gradaptacji filmu, którego przedstawiać nie trzeba.

A może trzeba? Michał Klekowicki w „Retrokulturze” przedstawia subiektywną listę filmowych horrorów, które obejrzeć po prostu trzeba. Niepokój wzbudza też Otton, polecając swoje typy, a całość wieńczy Smuggler – tym razem tekstem o książkowym retro sci-fi.

Co na deser? Siekiera porozmawiał z Szymonem Bieńkiem z muzeum starych gier komputerowych, a Smuggler napisał felieton o tym, „Jak się kiedyś trollowało”.

To jednak nie wszystko, bo w ramach tego numeru Retro otrzymacie też ebook/audiobook w serwisie Legimi wybrany z listy 10 tytułów wyselekcjonowanych przez redakcję, kod na 50 filmów w serwisie Entclick oraz zniżki na klasyczne gry w serwisie GOG.com.

Magazyn CD-Action Retro #3

Przypominamy również, że trzeci numer Retro jest dodatkiem do prenumeraty premium CD-Action do numeru 04/2022. ZOBACZ W SKLEPIE

Ponadto stworzyliśmy zestaw CD-Action 04/2022 + Retro #3, dzięki któremu oszczędzicie trochę ponad 10% i kupicie oba magazyny za 44,99 zł. ZOBACZ W SKLEPIE

A jeżeli ktoś woli kupić sam numer Retro, to proszę bardzo:

Wersja papierowa: ZOBACZ W SKLEPIE

Ewydanie: ZOBACZ W SKLEPIE

CD-Action Retro #3 – ewydanie


Redaktor
CD-Action
Wpisów1145

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze