2
19.03.2024, 16:30Lektura na 2 minuty

Mars najpewniej odpowiada za… kształt prądów oceanicznych na Ziemi

Brzmi to dość absurdalnie, ale taki obraz wpływu Czerwonej Planety na Ziemię wyłania się z właśnie opublikowanej pracy naukowej.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Naukowcy z Sydney upublicznili wynik swych prac, z których wynika, że oddziaływanie Marsa na Ziemię jest większe niż można przypuszczać.


Ziemskie oceany pod kontrolą Marsa?

Według artykułu opublikowanego w Nature Communications, podstawą dla tak śmiałej tezy jest zjawisko rezonansu – Ziemia i Mars wywierają na siebie grawitacyjny wpływ, naukowcy z Australii zaś powiązali to zjawisko z cyklem zmian wykrytych w badaniach osadów pochodzących z wierceń w dnie morskim. Okazuje się, że wykryte w pozyskanych w ten sposób próbkach geologicznych anomalie pokrywają się z cyklem orbitalnym obydwu wspomnianych planet. Naukowcy twierdzą, że zbliżenia między Marsem a Ziemią, które mają miejsce co 2,4 mln lat, mogą przekładać się na bardzo nieznaczny wpływ na pozycję i nachylenie naszej planety – to jednak ma wystarczać, żeby zaburzyć przepływ wody w oceanach.


Wielu z nas widziało te trwające wiele milionów lat cykle w różnych zapisach geologicznych, geochemicznych i biologicznych – w tym podczas słynnej eksplozji życia zwierzęcego w okresie kambru. Ten artykuł pomaga utrwalić te pomysły jako kluczowe elementy zmian środowiskowych.


Benjamin Mills, University of Leeds

Jak zauważa jeden z autorów pracy, Dietmar Müller, „wpływ Marsa na klimat Ziemi przypomina efekt motyla”. Autorzy w swej pracy piszą, że:


Proponujemy, aby maksima w cyklach odpowiadały wymuszonej na orbicie intensyfikacji cyrkulacji głębinowej i aktywności erozyjnych prądów dennych, powiązanej z maksimami ekscentryczności oraz szczytami nasłonecznienia i sezonowością.


A. Dutkiewicz, S. Boulila, R. Dietmar Müller, University of Sydney

Innymi słowy, autorzy sądzą, że oddziaływanie Czerwonej Planety powoduje zaburzenia w prądach oceanicznych, te zaś mają istotny wpływ na klimat na całej planecie. Dość powiedzieć, że anomalie w Prądzie Zatokowym mogłyby doprowadzić do znacznego wyziębienia Europy i w wielu wypadkach daleko idących zmian w klimacie, zwłaszcza w północnych rejonach kontynentu. Czy tak jest w rzeczywistości? Cóż, tego możemy nie dowiedzieć się nigdy – tym niemniej, jak wynika z pracy, korelacja jest zauważalna.

Foto: NASA


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów586

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze