20
10.07.2017, 12:05Lektura na 1 minutę

Mass Effect: Andromeda po cichu rozstaje się z Denuvo

Popularny system zabezpieczeń przeżywa wyraźny kryzys.

W samym czerwcu jego zabezpieczenia złamano bowiem aż 18 razy ("pękły" m.in. Tekken 7 oraz Dishonored 2). Znaczy to tyle, że przez Denuvo wciąż skutecznie chronione jest raptem kilka tytułów. Ba, kiedy developerzy Rime'a rzucili wyzwanie crackerom, wzywając ich do obejścia DRM-a, ci pokonali zapory w rekordowo krótkim czasie, bo w raptem pięć dni!

Andromeda, którą "złamano" już dwukrotnie, przy okazji patcha 1.09 zrezygnowała z kontrowersyjnych zabezpieczeń. Nie wiadomo, oczywiście, czy kolejna łatka nie doda poprawionej wersji Denuvo... aczkolwiek przypuszczalnie EA zarzuci sprawę (zwłaszcza że przy ME:A crackerzy poradzili sobie z najnowszą wersją blokady). 

Przypomnijmy, że nie jest to decyzja jednostkowa. IO Interactive (które niecały miesiąc temu wybiło się na niezależność, odchodząc od Square Enix) także zdecydowało się niedawno zrezygnować z Denuvo na okoliczność Hitmana. Z DRM-u zrezygnowali też (w związku z jego złamaniem) Crytek (The Climb), Bethesda (Doom), Electronic Arts (Titanfall 2) czy Deep Silver (Homefront: The Revolution). Denuvo ma się natomiast pojawić w nadchodzących Agents of Mayhem, Dishonored: Death of the Outsider i South Park: The Fractured but Whole.

Redaktor
Mateusz Witczak

Obecnie wydaję serwis PolskiGamedev.pl, wcześniej przez wiele lat prowadziłem dział publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3456

Obserwujących17

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane