Metacritic: Najlepsze gry 2018
W programie: Dziki Zachód, mroźna Północ i moc powrotów.
W naszym zestawieniu, opartym na średnich ocenach w serwisie Metacritic posortowanych od najwyższej, wciąż obowiązują zeszłoroczne zasady – jeżeli tytuł pojawił się na liście w kilku wersjach (bo bardzo wysokie noty uzyskał na różnych platformach), uwzględnialiśmy tylko jeden, najwyższy wynik. Oto dziesięć najlepiej oceniach gier A.D. 2018. W nawiasach podajemy platformę (lub platformy), których dotyczy średnia ocen.
1. Red Dead Redemption II (PS4/XBO) – 97%
Chyba nie ma tutaj żadnego zaskoczenia – Red Dead Redemption II szturmem wzięło końcówkę zeszłego roku i wciąż nie schodzi z ust graczy. Krytycy chwalili m.in. wspaniały, pełen szczegółów otwarty świat oraz angażującą fabułę. Przez wielu RDR2 nazywany jest najlepszą grą tej generacji konsol i stawiany na piedestale obok innego tytułu studia Rockstar – GTA V.
2. God of War (PS4) – 94%
Powrót Ducha Sparty opłacił się i twórcom ze studia Santa Monica, i Sony – nowy God of War to najlepszy konsolowy exclusive. Mimo wielu zmian i ryzykownych decyzji ze strony developerów recenzenci byli zgodni, że God of War to jedna z najwspanialszych przygód, jakie można przeżyć przed ekranem telewizora. Nie zdołał pokonać Red Dead Redemption II w zestawieniu Metacritica, ale inne nagrody zdobywał z łatwością.
3. Celeste (XBO) – 94%
Rzadko zdarza się, aby platformówka zdobywała tyle nagród, nominacji i mogła walczyć o podium najlepszej gry roku. Magia Celeste zjednała jednak grze recenzentów, którzy wychwalali fabułę, ścieżkę dźwiękową, poziom trudności (wysoki, ale sprawiedliwy) czy emocje, jakie tytuł wywołuje u odbiorcy. Miejmy nadzieję, że ogromny sukces Celeste zainspiruje twórców niezależnych i obrodzi nam kolejnymi niesamowitymi „indykami”.
4. Undertale (Switch) – 93%
Choć od premiery Undertale minęło już kilka lat, gra wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Zeszłoroczna edycja na konsolę Nintendo Switch rozbiła recenzencki bank – nazywano ją „spektakularną” oraz „najbardziej oryginalnym erpegiem od lat”. Patrząc na oceny gry na innych platformach, wcale się nie dziwimy, że wersja na Switcha zgarnęła w tym roku czwarte miejsce.
5. Super Smash Bros. Ultimate (Switch) – 92%
Krytycy zgodnie chwalą bijatykę za jej głębię i jednoczesną przystępność, a także obłędne bogactwo zawartości. Jeśli posiadacie konsolę Nintendo, jest to zdecydowanie tytuł, który powinniście zakupić. Naszą recenzję gry znajdziecie w nadchodzącym CDA 02/2019.
6. Forza Horizon 4 (XBO) – 92%
Forza jest jednym z niewielu exclusive’ów, którymi może w tym roku pochwalić się Microsoft (chociaż też nie do końca, bo tytuł dostępny jest również na PC). Dynamiczna pogoda, otwarty świat, który możesz dzielić ze znajomymi, oraz ponad 450 licencjonowanych pojazdów to czynniki, które zadecydowały o sukcesie gry. Bez wątpienia najlepszy tytuł z serii Forza i jedna z najbardziej oszałamiających ścigałek, jakie powstały.
7. Divinity: Original Sin II – Definitive Edition (PS4) – 92%
Dzieło studia Larian znajduje się na liście Metacritica drugi rok z kolei. Mam wrażenie, że tyle dobrego zostało już powiedziane o tej grze, że cokolwiek napiszę, będę powtarzał po innych. Defenitive Edition jeszcze mocniej podkreśla zalety Divinity – poprawiono dialogi, dodano nowe lokacje, zmieniono poziom trudności, wprowadzono tryb „gorącego krzesła”. Lista jest długa, jednak jedna rzecz się nie zmieniła – to wciąż świetne RPG.
8. Bayonetta 2 (Switch) – 92%
Kolejny po Undartale’u przypadek gry, która pojawiła się w zestwieniu drugi rok pod rząd dzięki portowi na Switcha. Choć od premiery pierwotnej wersji minęły cztery lata, to wciąż jedna z najlepszych, najbardziej szalonych gier akcji w historii, a to, że można się nią rozkoszować w pociągu lub na korytarzu uczelni, jest niesamowite. Jeżeli nie grałeś wczesniej w Bayonettę 2, a masz Switcha, uznaj tę pozycję za obowiązkową.
9. Inside (Switch) – 91%
Kolejna produkcja, która przypomniała o sobie portem na Switcha. Inside to platformówka, która stylem nawiązuje do świetnego Limbo. W grze nie znajdziemy w ogóle tekstu czy dialogów wyjaśniających zawiłości fabularne – ale to chyba największy plus tej produkcji. Krytycy chwalą ją za mroczny klimat i świetne zagadki środowiskowe. Bez wątpienia to tytuł, który po ograniu zostaje w pamięci na długi czas.
10. Sonic Mania Plus (Switch) – 91%
Zestawienie domyka gra o niebieskim jeżu. Sonic Manię fani pokochali za wyraźnie widoczny powrót do korzeni (np. w grze dostępne są stare, ale zremiksowane etapy z poprzednich odsłon), grafikę stylizowaną na tę z Segi Genesis, ale i nowości ułatwiające rozgrywkę. Jak podsumował jeden z recenzentów: „Sonic Mania była świetna, ale Sonic Mania Plus jest po prostu fantastyczna”.
Swoje własne zestawienie przygotował również sam Metacritic, kierując się algorytmem, który poza średnimi ocen uwzględnia też inne czynniki (w tym zapewne liczbę recenzji, dlatego Celeste ze średnią 94%, lecz tylko dziewięcioma ocenami, nie załapała się do pierwszej dziesiątki). „Oficjalne” top 10 Metacritica zamieszczamy poniżej, całe zestawienie zaś znajdziecie TUTAJ.
Serwis przygotował również zestawienia dla poszczególnych platform.
Najlepsze gry na PC
Najlepsze gry na PS4
Najlepsze gry na XBO
Najlepsze gry na Switcha
Zeszły rok, oprócz tony niesamowitych tytułów, przyniósł nam też kilkanaście trochę mniej niesamowitych (a właściwie beznadziejnych). TUTAJ znajdziecie zestawienie najgorzej ocenianych gier 2018 roku.