1
23.06.2024, 16:45Lektura na 1 minutę

Microsoft rezygnuje z podwodnych serwerów. To spore zaskoczenie

Awaryjność serwerów była bowiem wyjątkowo niska.


Antoni „Darkling” Antoszek

Jak podaje Tom’s Hardware, Microsoft zakończył tzw. Project Natick – przedsięwzięcie, którego głównym celem była budowa gigantycznych podwodnych serwerów przechowujących dane obok szkockiego wybrzeża. Eksperymentalny projekt rozpoczął się w 2013 r. i był obiektem sporego zainteresowania. Microsoft wycofał się z niego po cichu i nie są znane powody tej decyzji, choć pracujący w projekcie Noelle Walsh wspomina o tym, że budowa serwerów nauczyła firmę wiele o „wibracjach i ich wpływie na serwery”, co mogłoby sugerować trudności techniczne. Ale decyzja może też zaskakiwać.


Lepsze niż na ziemi

Bardzo optymistyczne są bowiem dane dotyczące awaryjności podwodnych serwerów. Mowa tu o stratach wynoszących jedynie 0,7% urządzeń – w porównaniu do średniej utraty aż 5,9% serwerów, które umieszczone są na ziemi. Dla Microsoftu nie wydaje się to jednak wystarczającym powodem do pozostawienia serwerów pod wodą.

W tym samym czasie Chiny dopiero zaczynają budowę urządzeń do przechowywania danych w głębinach oceanów. Zobaczymy, czy Chińczycy dojdą w końcu do podobnych wniosków co Microsoft.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów222

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze