Minecraft uczy dzieci z Ukrainy języka polskiego
Microsoft we współpracy z Fundację Cyfrowy Dialog rozwija projekt „Mówię po polsku z Minecraft!”, dzięki któremu ukraińskie dzieci uczą się języka polskiego.
Jak bardzo popularny jest Minecraft? Wszyscy się domyślamy, ale na wszelki wypadek przytoczę konkretne liczby: jeszcze w zeszłym roku Microsoft chwalił się 140 mln aktywnych graczy miesięcznie. Ile z nich to dzieci? Na pewno sporo... więc nikogo nie powinno dziwić, jak często klocowata produkcja jest zaprzęgana do edukacji. Nie tak dawno Minecraft uczył o zmianach klimatycznych, a dziś pozwala dzieciom z Ukrainy ćwiczyć język polski.
Wszystko za sprawą programu „Mówię po polsku z Minecraft!”, który Microsoft rozwija we współpracy z Fundacją Cyfrowy Dialog. Razem stworzono specjalną mapę do Minecrafta, która ma zaangażować młodych graczy i w przystępny sposób ułatwić im przyswojenie języka polskiego. Problem jest ważny, bo jak deklaruje Ministerstwo Edukacji Narodowej, do polskich szkół uczęszcza w tej chwili ponad 185 tys. dzieci z Ukrainy.
Jolanta Majkowska, nauczycielka i wicedyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku, a także edukatorka i trenerka Fundacji Cyfrowy Dialog, stworzyła zadania do mapy z poziomu klas 1-3.
W tej grze uczeń może wykorzystać wiedzę i umiejętności, które zdobył w trakcie tradycyjnych lekcji, i je utrwalać. Do tego Minecraft z pewnością zwiększa zaangażowanie uczniów w naukę i zachęca ich do systematycznej pracy. Wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, a w tej grze mają to zapewnione.
Jeśli chodzi o samą mapę, to stworzono na niej dwa równoległe światy: jeden przeznaczony dla uczniów klas 1-3, a drugi dla klas 4-8. Każdy świat oferuje 10 scenariuszy lekcyjnych. Mapa została zbudowana wokół budynku szkoły, a poruszając się po niej, dzieci mogą zetknąć się z realnymi sytuacjami, które nauczą je rozmawiać w języku polskim: przybliżą nasz alfabet oraz przećwiczą umiejętność pisania.
Ponadto na mapie znajdą m.in. bibliotekę, boisko czy szkolną stołówkę, gdzie będą mogły doświadczyć polskich zwyczajów, a także poznać podstawowe fakty z historii Polski. Twórcy zapewniają, że na dzieci czekają zadania językowe zarówno z obszaru komunikacji oficjalnej, jak i nieoficjalnej. W zrozumieniu poleceń tekstowych i nagrań pomóc ma zintegrowany czytnik immersyjny, który pozwala odsłuchać tekst pisany oraz przetłumaczyć go na ukraiński.
Joanna Waszkowska, nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu, a także Microsoft Innovative Educator Expert i autorka zadań przeznaczonych dla klas 4-8, zapewnia, że przygotowana mapa spełnia wymagania dotyczące podstawowej edukacji komunikacyjnej, jak również edukacji społecznej.
Jestem entuzjastką gamifikacji. Moim zdaniem gry świetnie wspierają emocjonalność uczniów, pozwalają im zaangażować się w narrację i poprzez emocje łatwiej przyswajać pewne treści, które mają opanować na danym etapie edukacyjnym. Stąd stanowią one bardzo skuteczne narzędzie edukacyjne.
Więcej informacji na temat projektu znajdziecie TUTAJ.