01.05.2012
Często komentowane 15 Komentarze

Mythic: The Story of Gods and Men – fałszywy projekt zdjęty z Kickstartera

Mythic: The Story of Gods and Men – fałszywy projekt zdjęty z Kickstartera
Zastanawiałem się kiedy na Kickstarterze pojawi się coś, co sprawi, że zaufanie wpłacających pieniądze na interesujące produkcje graczy się zachwieje. Długo czekać nie musiałem - serwis zablokował stronę projektu Mythic: The Story of Gods and Men, który okazał się fałszywym zlepkiem kradzionych materiałów.

Nieistniejące Little Monster Productions postanowiło zebrać 80 000 dolarów na grę Mythic: The Story of Gods and Men. Miało być to action-RPG z elementami strategii tworzone przez „dwunastu weteranów branży”, w tym byłych pracowników ActivisionBlizzarda. Zanim internet połapał się, że wszystkie zaprezentowane przez nich materiały są ogromną „ściemą”, udało im się zebrać prawie 5 tysięcy dolarów.

Jak się okazało: grafiki koncepcyjne zostały ukradzione z jednego z najbardziej znanych for internetowych zrzeszających koncept-artystów, obrazki bohaterów były przerobionymi grafikami artysty Gonzalo Ordoñez Ariasa, a oferowane w ramach nagród za spore dotacje repliki znajdujących się w grze mieczy pochodziły po prostu z internetowego sklepu z mieczami. Do tego też zdjęcia przedstawiające rzekomo siedzibę Little Monster Productions były tak naprawdę zdjęciami siedziby Burton Design Group zajmującego się małymi grami reklamowymi. I tak dalej…

Kiedy czujni gracze wyłapali, że coś z tym Mythic jest naprawdę nie w porządku, z internetu zaczęły znikać wszystkie ślady po Little Monster Productions – skasowano już ich oficjalną stronę i profil na Facebooku. Zabawne jest jednak to, że stronę ich zbiórki na Kickstarterze dalej można przeglądać i wciąż wisi też tam film, na którym jeden z „twórców” opowiada o projekcie – TUTAJ.

Na szczęście system Kickstartera działa tak, że dopóki nie zbierze się pełna suma, w tym wypadku 80 tysięcy dolarów, pieniądze z kont wpłacających graczy nie znikną. Oszuści nie dostali więc nawet centa, ale wydaje mi się, że podkopali właśnie szanse wielu nieznanych indyków na „kickstarterowy zapłon”. Chociaż mam nadzieję, że się bardzo, bardzo mylę.

15 odpowiedzi do “Mythic: The Story of Gods and Men – fałszywy projekt zdjęty z Kickstartera”

  1. Zastanawiałem się kiedy na Kickstarterze pojawi się coś, co sprawi, że zaufanie wpłacających pieniądze na interesujące produkcje graczy się zachwieje. Długo czekać nie musiałem – serwis zablokował stronę projektu Mythic: The Story of Gods and Men, który okazał się fałszywym zlepkiem kradzionych materiałów.

  2. Oszuści zawsze się znajdą, nie ma na to rady.

  3. Daniel6052 1 maja 2012 o 10:02

    Hmm ale ktoś na złość wpłaci np tysiaka zebrała się suma 80 tyś i zonk nikt nie odzyskał kasy a ten ktoś to np jego kolega co wpłacił 1 tyś i co wtedy ?

  4. Uważam, że jeśli system Kickstartera zabezpieczył pieniądze wpłacających i nie pozwolił wzbogacić się oszustom, to nawet lepiej – w końcu jakiś żywy przykład no to, że przed wtopą, chroni coś więcej niż wątpliwe zaufanie.

  5. e tam pseudo oszuści nis oszuści bardziej postarali by oszukaniu swój ofiar.

  6. @Khalim System polegajacy na tym, ze poki nie uzbieraja calosci to nie dostana kasy? Co to za system zabezpieczenia, co by bylo gdyby osiagneli jednak wymagany prog?|Swoja droga na stronie Kickstartera, projekt wisi jako usuniety przez zalozyciela, nie przez Kickstartera.

  7. Moim zdaniem ten system o przelaniu pieniędzy po zebraniu sumy jest bardzo dobry i daje dość czasu na wyłapanie oszustów. Kickstarter nie powinien na tym za bardzo ucierpieć.

  8. @ Kawalorn No to wystarczy „wnioskowac” o mniejsza kwote, szybko uzbierac wymagany prog, dostac kase i zniknac. Kickstarter wogole na tym nie ucierpi, bo on obraca nie swoimi pieniedzmi. Ale zaufanie do niego moze spasc i zniknelaby jedyna alternatywa dla nie mainstreamowych projektow.

  9. No to sie chlopak niezle wkopal, pokazal swoja twarz, na pewno ktos keidy wrzucil jego fote na facebooka czy gdzies ;] Ciekawe jak jego rodzina i przyjaciele zareaguja na info o tej sytuacji ;D|@Daniel6052| Wtedy trudno, nic nie zrobisz, co najwyzej mozna szukac kasy droga sadowa ale to nigdy nie dziala

  10. @Aargh A kogo pozwiesz, skoro to firma krzak? Przeciez nie podadza prawdziwych danych. Wlasciwie to moznaby Kickstartera pozwac. Ja uwazam, ze to zly precedens. Kickstarter powinien chociaz powierzchownie weryfikowac oferty, ktore udostepnia.

  11. dlatego uważam że nie warto wspierać projektów jakichś nieznanych z imienia i nazwiska ludzi.|wiem że to co napisałem jest sprzeczne z ideą kickstartera ale takie jest moje zdanie

  12. Panowie wszystko zadziałało prawidłowo; oszustwo wykryte, a z zebranej kasy złodzieje nie uzyskali ani centa. Śladów zostawili mnóstwo, więc mają teraz małego pecha 🙂

  13. Było wiadome że prędzej czy później zaczną nadużywać systemu, na szczęście jest to na tyle dobrze przemyślane, że chroni wpłacających.|@White87 – Są adresy IP i konto, na które kasa przepłynie, a przy takiej kwocie łatwo się sądzić. Tak czy inaczej – dorwaliby ich.

  14. Najgorsze w tym jest to, że zarządzający kickstarterem nic nie zrobili. Zero reakcji. Projekt usunięty przez założyciela, sprawa wykryta przez internautów i zero wiadomości od kickstartera. Marketingowa wtopa i tyle. Szkoda, że to podkopie zaufanie. I to bardzo.

  15. ale już ma fuche !

Dodaj komentarz