15.11.2024, 14:30Lektura na 2 minuty

NASA opracowała czatbota, który wykorzysta jej bazy danych do udzielania odpowiedzi na temat naszej planety

Projekt powstał we współpracy z Microsoftem, a czatbot został okrzyknięty mianem Earth Copilot.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Założeniem Earth Copilot jest „demokratyzacja dostępu do złożonych danych”, jako że mogą być one niezrozumiałe dla ludzi nieobeznanych z tematem i tych, którzy nie spędzili ostatnich kilkunastu lat na prowadzeniu badań naukowych. Haczyk w tym, że obecnie owoc współpracy NASA i Microsoftu pozostaje dostępny jedynie dla garstki naukowców, którzy mają ocenić możliwości narzędzia i przygotować je do ewentualnej premiery na szeroką skalę. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, Earth Copilot prawdopodobnie doczeka się integracji z platformą VEDA (Visualization, Exploration, and Data Analysis) NASA.


Earth Copilot

Głównym zadaniem Earth Copilot będzie udzielanie odpowiedzi na pytania związane z naszą planetą, co też można wywnioskować po pierwszym członie nazwy czatbota. Narzędzie powinno dostarczać informacji z zakresu zmian klimatycznych, urbanizacji, a nawet przygotowania poszczególnych regionów na wystąpienie klęsk żywiołowych. Jednak co najważniejsze – wszelkie dostarczone przez Earth Copilot dane mają być aktualne.

A na ich brak nie ma co narzekać, jako że na przestrzeni ostatnich dekad NASA zebrała ponad 100 petabajtów materiałów, zaś ich uporządkowanie bez pomocy sztucznej inteligencji graniczy z cudem, co też było jednym z powodów do nawiązania współpracy z Microsoftem i stworzeniem tytułowego czatbota.


Wizją tej współpracy było wykorzystanie sztucznej inteligencji i technologii chmurowych w celu dostarczenia wiedzy o Ziemi społecznościom, które nie mają dostępu do danych, co może prowadzić do wymiernych ulepszeń. Umożliwiając użytkownikom interakcję z danymi za pomocą prostych zapytań w prostym języku, pomagamy zdemokratyzować dostęp do informacji kosmicznych.


Minh Nguyen – architekt rozwiązań chmurowych w Microsoft

Po tym, jak zakończą się wspomniane w jednym z poprzednich akapitów testy technologii prowadzone przez badaczy NASA i wystosowana zostanie opinia, że jest ona w pełni bezpieczna, Earth Copilot zostanie udostępniony szerszemu gronu odbiorców. Wśród osób, które mogą na nim skorzystać, wymieniono nauczycieli, wykładowców, a nawet pracowników publicznych, którzy dzięki dostępowi do najświeższych danych będą mogli podejmować bardziej świadome decyzje.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1377

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze