25.07.2024, 10:30Lektura na 3 minuty

NASA wykorzystała lasery do przesłania wideo w 4K z samolotu na stację kosmiczną i z powrotem

Jest to pierwszy wyczyn tego typu z wykorzystaniem komunikacji optycznej lub laserowej w przestrzeni kosmicznej.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

NASA już od pewnego czasu stara się opracować technologię, która umożliwi przeprowadzenie transmisji na żywo z lądowania na Księżycu w ramach nadciągającej misji Artemis. Przełom w tej kwestii mogą stanowić dokonania naukowców z Centrum Badawczego Glenn NASA w Cleveland, którym udało się przesłać wideo w rozdzielczości 4K z samolotu testowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz z powrotem, a dokonali tego dzięki zastosowaniu komunikacji laserowej.


Kosmiczna jakość obrazu

Jak podkreślono w tekście opublikowanym na stronie agencji, do wysyłania wiadomości z i do kosmosu polegano w głównej mierzej na falach radiowych. Przesiadka na komunikację laserową wykorzystującą światło podczerwone jest w stanie umożliwić przesyłanie danych od 10 do nawet 100 razy szybciej, niż miało to miejsce za pośrednictwem systemów częstotliwości radiowych.

Opracowany przez zespół badawczy z Cleveland sposób przesyłania informacji został przetestowany z wykorzystaniem samolotu testowego Pilatus PC-12, na którego podwoziu zamontowany został przenośny terminal laserowy. Znajdujący się na jego pokładzie inżynierowie Adam Wroblewski i Shaun McKeehan oraz pilot Kurt Blankenship wykonali przelot nad Lake Erie, wysyłając stamtąd dane do optycznej stacji naziemnej ulokowanej w Cleveland. Ta z kolei przesłała je dalej siecią naziemną do ośrodka testowego NASA White Sands w Nowym Meksyku.

To wciąż nie koniec podróży danych, jako że zostały one wysłane dalej przy pomocy sygnałów światła podczerwonego i przed trafieniem do orbitującej platformy eksperymentalnej NASA Laser Communications Relay Demonstration musiały pokonać dystans 22 000 mil. Platforma wysłała otrzymany sygnał dalej, do zamontowanego na ISS ładunku ILLUMA-T (Integrated LCRD LEO User Modem and Amplifier Terminal), ten z kolei przekazał dane z powrotem na Ziemię. Brzmi skomplikowanie? Bo takie w rzeczywistości jest, a sygnał, mimo że ma do pokonania pokaźną odległość i po drodze musi zahaczyć o wielu „pośredników”, pokonuje ją w zadziwiająco szybkim czasie.


Te eksperymenty są ogromnym osiągnięciem. Możemy teraz opierać się na sukcesie przesyłania strumieniowego filmów 4K HD do i ze stacji kosmicznej, aby zapewnić przyszłe możliwości, takie jak wideokonferencje HD, naszym astronautom Artemis, co będzie ważne dla zdrowia załogi i koordynacji działań.


Dr. Daniel Raible – główny badacz projektu HDTN w Glenn

Biorący udział w procesie przesyłu informacji ładunek ILLUMA-T zniknął już z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jednakże badacze z Glenn mają zamiar doskonalić technologię strumieniowania wideo 4K z samolotu PC-12 do samego końca lipca, aby upewnić się, że będzie ona gotowa na misję Artemis i związany z nią powrót człowieka na Srebrny Glob.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1208

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze