2
20.05.2024, 12:30Lektura na 1 minutę

Niebo nad Portugalią rozświetlił przelatujący meteoryt

Meteor był najlepiej widoczny w północnej części Portugalii, a jego przelotowi towarzyszył niebieski rozbłysk.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

W nocy z soboty na niedzielę (z dnia 18 na 19 maja) niebo nad Portugalią i częścią Hiszpanii rozbłysło turkusowym światłem w wyniku przelotu meteoru, który spłonął w atmosferze naszej planety. Wedle doniesień zjawisko to najlepiej można było zaobserwować w północnej części Portugalii i to właśnie z tamtego rejonu pochodzi znaczna część nagrań, na których udało się je uchwycić.

Rozbłysk towarzyszący przelotowi meteorytu był na tyle potężny, że niebo nad portugalskim miastem Braga przez kilka chwil było jaśniejsze niż w dzień.

Meteor poruszał się z prekością ok. 45 km na sekundę i wszedł a ziemską atmosferę na wysokości 122 km. Wedle szacunków jego początkowa wielkość oscylowała w granicach 20-30 cm.

Lokalne służby bezpieczeństwa podejrzewały, że meteoryt mógł trafić w okolice miejscowości Pereira. Jak jednak podaje serwis Portugal Resident, pozostałości gościa z kosmosu wylądowały w morzu.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów950

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze