12
4.01.2022, 12:44Lektura na 2 minuty
Sprzęt

GeForce 3090 Ti – specyfikacja i pierwsza fotografia

Dostaliście od bogatego Mikołaja kartę graficzną na Gwiazdkę? Jeśli nie, to możecie poprosić np. zajączka o 3090 Ti. W sieci wypłynęły właśnie specyfikacja i pierwsza fotografia urządzenia. Wszystko wskazuje na to, że urządzenie niedługo trafi do sprzedaży.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Nie jest tajemnicą, że Nvidia przymierza się do wypuszczenia mocniejszej wersji swojej dotychczas najlepszej karty graficznej. Najprawdopodobniej oficjalnie zobaczymy ją przy okazji prezentacji na targach CES 2022 (5-8 stycznia), specyfikacja jednak już teraz hula po sieci. Cóż, większych niespodzianek nie ma.

Według doniesień Video Cardz sprzęt – podobnie jak poprzednik – będzie wyposażony w 24 GB pamięci GDDR6X 384-bit; tym razem jednak wzrośnie zarówno jej taktowanie, jak i przepustowość, odpowiednio do 21 000 MHz i 1008 GB/s, czyli mamy do czynienia z przyrostem o ok. 7,7%. Da się również odnotować wyraźny wzrost taktowania bazowego układu, które wyniesie 1560 MHz, oraz taktowania Boost – 1860 MHz. Względem podstawowego modelu 3090 jest to więcej odpowiednio o 11,8% i 9,7%.

Pojawiły się również różnice w budowie samego chipa. Patrząc na suche liczby, zwiększono liczbę jednostek cieniujących, teksturujących, rdzeni Tensor i RT – ogółem w każdym przypadku o 2,4%. Jak to wszystko przełoży się na wydajność?  Zobaczymy, ale będzie to bez wątpienia karta, której nie jest straszne 4K, a do 8K nada się lepiej niż dotychczasowy lider. W każdym razie Metro: Exodus z detalami grafiki na poziomie Ultra powinno spokojnie osiągnąć średnio powyżej 70 kl./s w 3840 x 2160.

Jeśli chodzi o budowę zewnętrzną, to – przynajmniej w przypadku modelu referencyjnego – wiele się nie zmieni.  Na fotografii udostępnionej przez serwis videocardz.com karta wygląda jak GeForce RTX 3090 Founders Edition i jest wyposażona w trzyslotowe chłodzenie, którego sercem są dwa przeciwstawnie pracujące wentylatory. Te ostatnie przydadzą się na pewno, gdyż TDP ustalono na 450 W, a więc o 100 W więcej niż poprzednio.

Nvidia GeForce 3090 Ti
Źródło: videocardz.com

Cena? Póki co nieznana – ale spokojnie można założyć, że za tę kwotę równie dobrze będziemy mogli kupić porządny telewizor OLED, konsolę i abonament na gry na ładnych parę lat. W którym z tych dwóch przypadków lepiej będzie sięgnąć do portfela? Oceńcie sami.

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów88

Obserwujących11

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane