31.05.2023, 09:30Lektura na 2 minuty

Nvidia warta bilion dolarów. Ale tylko przez chwilę

Rosnący popyt na karty graficzne pozwolił Nvidii przez moment znaleźć się w elitarnym gronie najdroższych gigantów technologicznych.


Antoni „Darkling” Antoszek

Wartość kapitalizacji rynkowej Nvidii we wtorek wyniosła bilion dolarów. Choć ostateczna wycena firmy chwilę później zaczęła spadać, zatrzymując się na – bagatela – 992 miliardach dolarów, próg jest przede wszystkim symboliczny. Przebicie go umieszcza Nvidię obok Apple’a, Amazonu, Alphabetu (Google’a) i Microsoftu, czterech innych korporacji, które mogą pochwalić się podobnym osiągnięciem. Firma jest dziewiątą spółką w historii, która przebiła próg biliona. Swój sukces Nvidia może zaś zawdzięczać przede wszystkim rozwojowi sztucznej inteligencji.


AI potrzebuje kart

Jensen Huang, dyrektor Nvidii, tłumaczy osiągnięcie firmy tzw. „momentem iPhone’a” na AI – rewolucją technologiczną, która na stałe zmieni kierunek rozwoju sprzętowego. Sztuczna inteligencja, przede wszystkim generatywne AI, takie jak ChatGPT (piszący tekst) czy DALL-E (generujące obrazki), wymaga gigantycznej mocy obliczeniowej. By wzmocnić wydajność komputerów, które najpierw trenują, a potem obsługują sztuczną inteligencję, potrzeba przede wszystkim kart graficznych. Ich największym dostawcą jest zaś Nvidia. Cytowany przez Guardiana Thomas Hayes z firmy Great Hill Capital twierdzi: „Nvidia jest obecnie twarzą sztucznej inteligencji. A rynek powoli godzi się z tym, że trend na AI jest prawdziwy”.

Skala wykorzystania kart graficznych przy sztucznej inteligencji zwiększa się. Jak szacuje szwajcarska firma UBS, trenowanie ChatGPT przez OpenAI wymagało około dziesięciu tysięcy kart graficznych Nvidii. Obecne urządzenia do obsługi AI są jednak dużo bardziej imponujące: budowany przez Nvidię superkomputer Israel-1 o zapowiadanej mocy ośmiu eksaflopów powstaje przy wsparciu dziesiątek tysięcy izraelskich programistów i setek start-upów.

Choć wartość Nvidii szybko spadła tuż poniżej biliona dolarów, jest ona wciąż blisko tego progu. Nie jest jednak jasne, jak długo firma utrzyma ów wynik – zależy to przede wszystkim od rozwoju sztucznej inteligencji. Przykładem korporacji, której wartość przekroczyła bilion, by potem radykalnie spaść, jest Meta (Facebook): Zuckerberg mógł poszczycić się tym wynikiem finansowym w 2021 r. Dziś Meta wyceniana jest na „zaledwie” 682 miliardy dolarów.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów187

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze