1
11.12.2023, 10:30Lektura na 2 minuty
Galeria

Obrady Sejmu… w kinie. Pierwszy raz w historii Polski. A może i świata

Politykę rzadko wpuszczamy na łamy – tym razem jednak warto. Brzmi to cokolwiek absurdalnie, ale dzisiejsze obrady Sejmu można po raz pierwszy w historii Polski (a być może i świata) obejrzeć w warszawskim kinie.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Pomysł narodził się jakiś czas temu za sprawą internetowego satyryka, Michała Marszała. „Oglądałbym to w kinie” – napisał na jednym z prowadzonych przez siebie profili na Instagramie. Ideę podchwyciła warszawska Kinoteka i… ludzie ruszyli rezerwować miejscówki, by z popcornem w łapie oglądać dogorywanie dwutygodniowego rządu i odchodzącej w bólach władzy.


W kinie raźniej

Wydarzenie jest poniekąd pokłosiem niesamowitej popularności obrad Sejmu na YouTubie, którego profil w serwisie obserwuje już 455 tys. ludzi. Transmisje na żywo oglądają dziesiątki tysięcy – a dziś, w chwili, gdy piszę te słowa, przemówienie Morawieckiego śledzi na żywo ponad 220 tys. internautów. Część z nich wybrała się zaś do znajdującego się w Pałacu Kultury i Nauki kina, by oglądać wydarzenie razem z innymi – co było możliwe m.in. dzięki staraniom Kinoteki i zgodzie wydanej przez Kancelarię Sejmu.

Jak donosi nasz korespondent, sala jest niemal pełna (rozeszły się wszystkie miejscówki, część ludzi jednak pojawi się później, niektórzy też wychodzą po dostępne w kinie popcorn lub kawę), obecne są media zagraniczne, np. z Holandii, atmosfera dopisuje, ludzie zaś dość żywiołowo reagują na przemówienie – nietrudno się domyślić, w jaki sposób. Nie o śmieszkowanie tu jednak chodzi – no, przynajmniej już nie teraz. Coś, co początkowo miało być żartem, za sprawą Kinoteki rozwinęło się w projekt obywatelski. Jak zaznaczyła w rozmowie z Wirtualną Polską Karolina Fornal z działu marketingu i dystrybucji Kinoteki:


Chcemy w ten sposób realizować prawo obywatelek i obywateli do informacji, chcemy popularyzować wiedzę o funkcjonowaniu najważniejszych dla państwa instytucji, chcemy pielęgnować obywatelskie zachowania. Nie ukrywamy, że ważny jest też dla nas element jednoczący: to, że ludzie będą razem oglądać obrady tak istotnego dla ich codziennego życia organu władzy.


Karolina Fornal, Kinoteka
8
zdjęć

Bilety na darmowy seans z obrad Sejmu można było zarezerwować przez internet, pisząc mail do Kinoteki lub odebrać w kasie kina. Jeśli się nie załapaliście, to bez obaw, będzie jeszcze okazja – wydarzenie będzie miało charakter cykliczny i kolejne seanse odbędą się w ciągu miesiąca.

Fotografie dzięki uprzejmości prowadzącego satyryczny profil Nowy Wspaniały Rzeszów.

6
zdjęć


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów540

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze