1
około 6 godzin temuLektura na 2 minuty

OpenAI „przypadkiem” usunęło dane mające posłużyć jako dowód w procesie

Zebrane przez New York Times oraz inne dzienniki internetowe dane wykorzystane do szkolenia sztucznej inteligencji OpenAI zostały skasowane przez inżynierów przedsiębiorstwa, aczkolwiek zapewnia ono, że było to dziełem przypadku.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Sztab prawników zatrudnionych przez New York Times spędził ponad 150 godzin na przeczesywaniu danych szkoleniowych wykorzystywanych przez OpenAI, aby znaleźć przykłady tekstów „pożyczonych” ze strony rzeczonego dziennika internetowego. Informacje te miały zostać wykorzystane w ramach toczącego się od grudnia ubiegłego roku postępowania wobec pozostającej pod opieką Microsoftu firmy, aczkolwiek traf chciał, że zostały one skasowane w wyniku czegoś, co prawnicy OpenAI określili mianem „niefortunnego błędu”.


Człowiek się napije, a wypadek i tak się zdarzy

Nie pochwalono się jednak ani tym, jak w ogóle do tego błędu doszło, ani też tym, które dokładnie dane w jego wyniku uległy wymazaniu. OpenAI zapewnia jednak, że zrobiło wszystko, co tylko się dało, aby naprawić pomyłkę i przywrócić usunięte pliki – niestety bezskutecznie. Odzyskane informacje okazały się niekompletne, w związku z czym nijak nie mogą zostać wykorzystane do udowodnienia, że przedsiębiorstwo pod wodzą Sama Altmana wykorzystywało treści New York Times do szkolenia swoich modeli sztucznej inteligencji lub do ewentualnego odtworzenia tego procesu na potrzeby procesu. 

Mimo tego, że opisywane zajście zdaje się być podejrzanie fortunnym zbiegiem okoliczności dla OpenAI, prawnicy New York Times przekazali, że nie ma podstaw, aby nie uwierzyć w wersję przedsiębiorstwa o zniknięciu istotnych danych w wyniku usterki i snuć podejrzenia o celowym działaniu.

Sądowa batalia z zajmującym się sztuczną inteligencją przedsiębiorstwem kosztowała już wspomnianego wydawcę przeszło milion dolarów i wychodzi na to, że to nie koniec wydatków z jej tytułu. New York Times oskarżyło OpenAI o bezprawne wykorzystywanie materiałów chronionych prawem autorskim, a poniesione straty wyceniono na miliardy dolarów.

W przeciwieństwie do NYT wielu innych wydawców, w tym Axel Sprinbger, Conde Nast i Vox Media, zamiast iść na noże z Altmanem i spółką, zdecydowało się podpisać umowy, na mocy których OpenAI uzyskuje dostęp do treści szkoleniowych, a wydawcy – pokaźny zastrzyk gotówki. 


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1282

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze