1
10.07.2024, 12:00Lektura na 2 minuty

OpenAI zaprojektuje robota, który zadba o wasze zdrowie i relacje

Sztuczna inteligencja pomoże wam zdrowo żyć.


Antoni „Darkling” Antoszek

Macie dość czekania miesiącami na termin do lekarza na NFZ? Sam Altman, szef OpenAI, wraz z Arianną Huffington, szefową firmy Thrive Global, zaprojektują tzw. trenera zdrowotnego AI. W praktyce model przejmie trochę kompetencji lekarza rodzinnego, trochę coacha lub psychoterapeuty – jak podaje TechRadar, nadchodząca sztuczna inteligencja będzie udzielać porad zdrowotnych związanych ze snem czy jedzeniem. Model spróbuje też pomóc wam radzić sobie ze stresem i… zadba o wasze relacje społeczne.


AI, które leczy

Altman jest szefem OpenAI, a więc firmy, która odpowiada za najważniejszą obecnie stosowaną generatywną sztuczną inteligencję. Huffington zaś zarządza Thrive Global, spółką, która pozwala zmienić nawyki zdrowotne i zachowanie. Platforma Thrive Global promuje „całościowo ludzkie” podejście do zdrowia: poprzez stałe monitorowanie postępów użytkownika i motywowanie go do zmian, zwiększa produktywność czy zaangażowanie w pracy. Co ciekawe, usługa reklamowana jest nie dla użytkowników indywidualnych, a dla szefów firm, którzy mieliby wykupić dostęp do Thrive Global dla członków swojego zespołu. 

Powstający trener zdrowotny AI ma za sobą potężny sztab ludzi – Altman i Huffington zatrudnią w niej m.in. byłego pracownika Google’a DeCarlosa Love’a (będzie szefem nowo powstałej firmy), a wśród inwestorów pojawi się szkoła medyczna Uniwersytetu Stanforda.

Projektanci nadchodzącego bota zapowiadają, że skupi się on również na udzielaniu porad w zakresie zdrowia psychicznego, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych, czyli schorzeń, które dotykają ogromną liczbę Amerykanów. AI ma być trenowane na artykułach naukowych czy wynikach badań laboratoryjnych tak, by udzielane przez bota rady były w pełni zgodne ze stanem wiedzy we współczesnej nauce. Działanie sztucznej inteligencji ma być w pełni spersonalizowane i opierać się na wywiadach z użytkownikami oraz monitorowaniu ich postępów w zakresie wprowadzania zdrowego stylu życia.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów219

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze