6.11.2024, 14:00Lektura na 2 minuty

Pierwszy drewniany satelita znalazł się w przestrzeni kosmicznej

Za projekt odpowiadają badacze z Uniwersytetu Kyoto, satelita zaś nazwany został LignoSat.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Początki projektu badaczy z Uniwersytety Kyoto oraz ich współpracowników z Sumitomo Forestry sięgają jeszcze 2020 roku. Efektem ich pracy było przeprowadzenie testów ekspozycji kosmicznej na drewno, które trwały przez ponad 240 dni w 2022 r. i wykonane zostały z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.


Satelita z drewna

W wyniku testów zadecydowano, że najlepszym materiałem do wykonania drewnianego satelity będzie Hoonoki, czyli rodzaj drewna magnolii charakteryzujący się wysoką wytrzymałością, obrabialnością oraz stabilnością wymiarową. Zwrócono przy tym uwagę na fakt, że Hoonoki było swego czasu powszechnie stosowane do produkcji tradycyjnych pochw na miecze w Japonii ze względu na swoją niewielką skłonność do pękania.

Obecnie twór japońskich naukowców, nazwany LignoSat (pierwszy człon nazwy pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego drewno), ruszył w przestrzeń kosmiczną w ramach misji CRS-31 SpaceX. Satelita zostanie porzucony na orbicie, gdzie na przestrzeni pół roku zmierzone zostanie, jak drewno, z którego został wykonany, radzi sobie w warunkach panujących w przestrzeni kosmicznej.

Badacze z Uniwersytetu Kyoto są pozytywnie nastawieni do eksperymentu i uważają, że brak tlenu oraz wody w kosmosie może uchronić LignoSat przed procesem rozkładu lub pożarem. Naukowcy chcą również sprawdzić, czy drewno jest w stanie skutecznie chronić półprzewodniki przed promieniowaniem kosmicznym.

Takao Doi, astronauta oraz jeden z profesorów ze wspomnianego japońskiego uniwersytetu, sądzi, że jeśli drewniany satelita podoła swojemu zadaniu, oznaczać to będzie, że drewno stanie się jednym z najistotniejszych materiałów w trakcie potencjalnej kolonizacji kosmosu.


Dzięki drewnu, materiałowi, który możemy sami wyprodukować, będziemy mogli budować domy, mieszkać i pracować w kosmosie na zawsze.


Takao Doi

Drewniane satelity są również bardziej ekologiczną opcją od tych standardowych wykonanych z metalu, jako że nie uwalniają one cząsteczek tlenku glinu podczas ponownej wejścia na orbitę.

Jeśli LignoSat okaże się sukcesem, Takao Doi i spółka chcą przedstawić swój pomysł Elonowi Muskowi i SpaceX, aby zachęcić go do zainwestowania w podobne produkty w przyszłości. Jakby tego było, Japończycy pomału szykują się już do hodowli drewna mającego posłużyć do budowy domów na Marsie i Księżycu, aczkolwiek na ten moment plany te pozostają dość odległe, jako że wybiegają aż 50 lat w przyszłość.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1276

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze