Poczta Polska rozpocznie emisję własnych NFT
Nieistniejące Filatelistyczne Talary wkrótce w sprzedaży.
Teraz już wiemy, że Poczta Polska spóźnia się nie tylko przy dostarczaniu przesyłek. Po tym, jak rynek NFT runął na samo dno (jak podaje Obserwator Gospodarczy, we wrześniu kupiono tokeny o łącznej wartości 466 milionów dolarów, kiedy jeszcze w styczniu wynosiła ona ponad 17 miliardów), spółka Skarbu Państwa postanowiła spróbować swoich sił w tymże biznesie.
Poczta Polska zapowiedziała emisję „kryptoznaczków”, powstałych we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną oraz „Społecznościowych Talarów Filatelistycznych”, na których umieszczono wizerunki Zygmunta II Augusta oraz Mikołaja Kopernika. O ile jednak talary są całkowicie poddane cyfryzacji, tak niektóre ze znaczków będą dostępne w wersji fizycznej – po prostu o oryginalności kopii ma świadczyć unikalny identyfikator.
Tylko jeden znaczek będzie dostępny wyłącznie w formie tokena – obraz „S. I. 101” stworzony z pomocą sztucznej inteligencji, której dano do interpretacji hasło „polski satelita naukowy eksplorujący przestrzeń kosmiczną”.
Sektor kosmiczny jest jednym z wysoko zaawansowanych i innowacyjnych obszarów, który ma coraz większe znaczenie dla gospodarki krajowej oraz międzynarodowej. Spółki w nim działające od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwijają. Sektor kosmiczny jest reprezentowany w Polsce przez Polską Agencję Kosmiczną – partnera pierwszego wydania Kryptoznaczka. W emisji przedstawiono wybrane dokonania polskich naukowców w dziedzinie eksploracji Kosmosu.
Sprzedaż NFT rozpocznie się w styczniu przyszłego roku (przedsprzedaż – w grudniu roku bieżącego). Łączny nakład znaczków wyniesie 175 tysięcy, nie wliczając w to 25 tysięcy samego „S. I. 101”. Ich ceny zaczną się od 18,50 zł.
Filatelistyczne tokeny z synem Zygmunta I Starego i Bony Sforzy, od 1529 wielkim księciem litewskim, od 1530 królem Polski, od zawsze ostatnim przedstawicielem dynastii Jagiellonów, otrzymają nakład 1558 sztuk w odniesieniu do roku powstania Poczty Polskiej. Nie wiadomo, kiedy ani w jakim nakładzie dostępny będzie Mikołaj Kopernik. Będziemy informować na bieżąco.
Możecie także zapisać się na newsletter, aby jako pierwsi dostawać świeże wiadomości o NFT. Każdy ewentualny kryptofilatelista – z definicji osoba, która zbiera nieistniejące znaczki – znajdzie go TUTAJ.
Partnerami emisji są: Polska Agencja Kosmiczna oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.