około 3 godziny temuLektura na 2 minuty

Popularyzacja AI zwiększa zapotrzebowanie na pamięć masową. W ciągu 3 lat ma wzrosnąć dwukrotnie

A przynajmniej tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Seagate, która zajmuje się produkcją nośników danych, wliczając w to dyski twarde.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

W ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie na pamięć masową wzrośnie dwukrotnie – takie dane wynikają z badań przeprowadzonych na zlecenie Seagate przez Recon Analytics. Największych zakupów będą dokonywały przedsiębiorstwa i korporacje, które postanowiły wdrożyć na swoje potrzeby sztuczną inteligencję, jako że jej dane szkoleniowe potrafią zajmować wręcz niebotyczne rozmiary.


Więcej miejsca

W ankiecie wzięło udział 1062 mniejszych i większych firm, z czego większość z nich (65%) preferuje trzymanie danych w chmurze. Oczywiście nie uchroni to ich przed rosnącym zapotrzebowaniem na miejsce na pliki, a w ciągu najbliższych 3 lat aż 61% z omawianej grupy planuje sypnąć groszem na zwiększenie przestrzeni na cudzym serwerze.

Źródło: https://reconanalytics.com/impact-of-ai-on-corporate-storage-requirements/

Sporo przedsiębiorstw zdecydowało się przy tym na wprowadzenie zmian w swojej polityce przechowywania danych, w związku z czym starsze pliki wylatują z dysków znacznie szybciej, niż miało to miejsce dotychczas. Oprócz tego na znaczeniu zyskują optymalne techniki kompresji, a nawet oprogramowanie usprawniające zarządzanie danymi.

Źródło: https://reconanalytics.com/impact-of-ai-on-corporate-storage-requirements/

Co ciekawe, składowanie informacji uplasowało się na drugim miejscu w rankingu najbardziej istotnych z punktu widzenia biznesu zagadnień z zakresu sztucznej inteligencji. Prym w tej kategorii wiedzie bezpieczeństwo, które przez 25% respondentów zostało wskazane jako najważniejszy czynnik podczas wdrażania rozwiązań bazujących na AI. Moc obliczeniowa i wydajność sieci znalazły się dopiero na, odpowiednio, 5. i 4. miejscu.

Źródło: https://reconanalytics.com/impact-of-ai-on-corporate-storage-requirements/

Dość istotny jest przy tym fakt, że przeważającą większość (90%) biorących udział w badaniu firm uważa, że przechowywanie danych przez dłuższy czas podnosi jakość szkolonych z ich wykorzystaniem modeli AI. A biorąc pod uwagę, że 43% przedsiębiorstw wykonuje kopie zapasowe co tydzień, a 28% – każdego dnia, już wkrótce producenci pamięci masowej zostaną obsypani dolarami.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1444

Obserwujących3

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze