Postal 4: No Regerts – Dziś premiera, ale chyba coś poszło nie tak [RECENZJE]
Running With Scissors, odpowiedzialne za przygody Kolesia, najwidoczniej nie sprostało oczekiwaniom.
Dziś premiera kolejnej części przygód Kolesia, czyli produkcji należącej do jednej z bardziej kontrowersyjnych serii gier. Po niezbyt spektakularnej „trójce”, Running With Scissors postanowiło powrócić (w kwestiach technologicznych) do „dwójki” – chyba najbardziej rozpoznawalnej i pamiętanej części. Pierwsze opinie krytyków pojawiły się już dwa dni temu i daleko im do pochwał...
W chwili pisania newsa opinii pojawiło się dziesięć (mowa o krytykach), jednak fakt, że żadna z nich nie jest jednoznacznie pozytywna, nie napawa optymizmem. Najlepszą wystawioną oceną jest 60/100 i jako jedyna uzyskała status „mieszanej”. Metascore wynosi w tym momencie 32/100. Co, zdaniem krytyków, poszło nie tak?
Poniżej przedstawię wybrane recenzje i zacznę od Hardcore Gamer, którego redakcja wystawiła najnowszemu Postalowi najwyższą ocenę: 60/100.
Postal 4: No Regerts to powrót do formy kultowego Postala 2. Niestety, chociaż pozostaje wierny temu, co sprawiło, że odniósł sukces wśród swoich fanów, nie podnosi poprzeczki w żadnym aspekcie, w którym można go uznać za świetną grę. W przypadku serii znanej ze swojej otoczki, Postal 4 wydaje się grać zbyt bezpiecznie. Mechanika rozgrywki jest szorstka, a próby wykorzystania ostrego humoru zawodzą. Potencjał jest, ale niestety autorzy nie popychają go do poziomu, za który mógłby być zapamiętany. Gra jest przyjemna, ale się nie wyróżnia.
Najwięcej ocen oscyluje wokół 40/100. Jedną z nich wystawiło COGconnected i autor zwraca uwagę nie tylko na „lenistwo” developerów, ale również na kiepską optymalizację. Gracze zwracali na to uwagę już dawno, ale we wczesnym dostępie mogło się jeszcze sporo zmienić... ta opinia natomiast została wystawiona dwa dni przed premierą.
Jeśli chodzi o humor, satyrę i udawanie przemocy, mam nieskończenie wysoką tolerancję. Sztuka i rozrywka powinny mieć swobodę naciskania przycisków i przesuwania granic tego, co jest dopuszczalne. Mam o wiele mniej cierpliwości do leniwego, niechlujnego i zmęczonego humoru, który udaje, że jest edgy, i nie mam cierpliwości do developerów marnujących mój czas na gry, które ledwo się uruchamiają. W przypadku Postala 3, Running With Scissors zrzuciło winę na Rosjan. W przypadku Postala 4 nie mają nikogo do obwiniania poza sobą.
Autor powyższej oceny nie jest zresztą jedynym, który zwrócił uwagę na kiepską warstwę techniczną. Więcej na ten temat napisał Eurogamer, również wystawiając ocenę 40/100.
Oprócz oceniania poprawności politycznej, gra oferuje nam do robienia szalone rzeczy, ale ze względu na błędy, nieciekawe misje, bardzo słabą wydajność, szalenie długi czas ładowania i złą optymalizację, wrażenia z niej są bardzo rozczarowujące i frustrujące.
Najniższa ocenę wystawił GameSpot i ta dosłownie leży na poziomie 10/100. W słowach również nie przebiera.
Postal 4: No Regerts jest pozbawiony humoru i wszystkiego, co zbliża się do zabawy lub wciągającej mechaniki. Jedyne, co ma do zaoferowania, to ciągłe problemy techniczne, które tylko komplikują długą listę rażących niedociągnięć. Running With Scissors może uznać tę recenzję za powód do dumy, biorąc pod uwagę, że kiepska gra jest pozornie częścią żartu, ale ani przez chwilę nie myśl, że Postal 4 chociażby dotyka stwierdzenia „tak źle, że jest dobrze”. W tej grze nie ma nic, co polepszyłoby wrażenia. To naprawdę okropne doświadczenie, którego należy unikać za wszelką cenę.
Oto lista wszystkich wystawionych przez krytyków ocen:
- Hardcore Gamer – 60/100,
- JeuxActu – 45/100,
- IGN Italia – 45/100,
- COGconnected – 40/100,
- Multiplayer.it – 40/100,
- Shacknews – 40/100,
- Eurogamer Italy – 40/100,
- Gamepressure – 20/100,
- IGN – 20/100,
- GameSpot – 10/100.
Czytaj dalej
Jestem człowiekiem wielu pasji. Jedne z nich przemijają, inne pozostają – a gry i pisanie to te, które będą ze mną do końca życia. Są jeszcze ciastka, ale mroczne istoty zabraniają mi o nich mówić.