12.01.2022, 08:45Lektura na 2 minuty

Prezes Xboksa postuluje wprowadzenie systemu multiplatformowych banów

Odważna propozycja Spencera zakłada, że konta byłyby blokowane nie tylko na sprzęcie Microsoftu, ale również konsolach innych korporacji.

Phil Spencer zdradził, że chciałby wprowadzić nowe rozwiązanie dotyczące ograniczenia toksycznych zjawisk w grach multiplayer. Chodzi o utworzenie programu uniwersalnych banów, które obowiązywałyby nie tylko na konsolach Microsoftu i PC, ale także sprzęcie innych producentów. Dla przykładu – blokada otrzymana w tytule na Xboksa Series X/S obejmie również ten sam tytuł w edycji na PS5 – i vice versa.

W wywiadzie dla New York Timesa szef Xboksa przyznaje, że pomysł jest bardzo trudny do wcielenia w życie, ale jednocześnie wzywa rynkowych gigantów do współpracy nad taką inicjatywą. Na przykład Activision wprowadziło już podobne rozwiązanie w Call of Duty: Warzone w związku z falą cheaterów. Konta graczy odpowiedzialnych za negatywne zachowania są banowane na wszystkich platformach – nawet takich, na których jeszcze nie zagrali.

Alternatywnym pomysłem Spencera jest implementacja systemu, w którym gracze przenosiliby własne listy zablokowanych użytkowników na inne platformy, tak aby nie napotkać ich ponownie w czasie gry poza Xboksem.

Prezes Xboksa odniósł się również do toksycznych zachowań na wewnętrznych czatach platformy. Konwersacje między użytkownikami są monitorowane przez sztuczną inteligencję Microsoftu, która ocenia nacechowanie rozmowy – jeśli łamie ona zasady regulaminu, gracz jest banowany. Spencer podkreślił, że Xbox nie jest platformą wolności słowa, tolerującą wszystkie, nawet negatywne zjawiska dyskursu społecznego.

Redaktor
Kuba „Herbarius” Chudzik

Howdy pardner! Kocham wszelkiego rodzaju gry indie, a moim ulubionym tytułem wszech czasów jest Hollow Knight. Poza grami amatorsko pasjonuję się astronomią i paleontologią, oprócz tego pozostaję miłośnikiem orangutanów i gibonów.

Profil
Wpisów138

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane