10.01.2023, 09:45Lektura na 2 minuty

Przenoszenie numerów: Plus z gigantyczną stratą

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował roczny raport na temat przenoszenia numerów telefonów komórkowych przez Polaków. Okazuje się, że z największych operatorów tylko jeden zyskał więcej niż stracił, a Plus zakończył poprzednie 12 miesięcy z bardzo dużym odpływem klientów.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Zestawienie jest w istocie bilansem zysków i strat: pokazuje, ile numerów zyskali i stracili poszczególni operatorzy. Wypadkowa tych liczb zaś w pewnym sensie stanowi dowód na to, jak atrakcyjna była oferta danego operatora w oczach klientów. Plus pod tym względem najwyraźniej wypadł bardzo źle.


Bardzo duży odpływ

W 2022 roku przeniesionych zostało łącznie 1 358 163 numerów. Wspomniana wyżej sieć zyskała co prawda niemal 215 tys. nowych klientów, jednakże odpływ przekraczający 332 tys. sprawił, że ostatecznie Plus jako jedyny w zestawieniu zakończył poprzedni rok, mając na koncie ponad 100 tys. użytkowników mniej.  Stratę zanotował również Play, u którego wynik bilansu wskazał prawie 38 tys. na minusie, oraz Orange – w tym wypadku firma musi pogodzić się z faktem, że grono jej klientów skurczyło się o ponad 24 tys. osób.

Odpływ i napływ klientów u czterech największych operatorów. Źródło: UKE.

Jedynym „dużym” operatorem, który zakończył rok na plusie, jest T-Mobile. Firmę opuściło prawie 220 tys. klientów, jednak na ich miejsce pojawiło się niemal 285 tys. nowych. Ostatecznie więc wspomniany telekom wszedł w nowy rok, mając prawie 65 tys. osób więcej.


Gdzie uciekają?

Skoro większość „dużych” operatorów zanotowała straty, to gdzie podziali się wszyscy uciekający? Siłą rzeczy wszystkich nie przejął T-Mobile – co jasno wynika z liczb. Okazuje się, że zrobili to operatorzy wirtualni, w tym – kablowi. Rok na plusie zakończyły m.in. UPC (+22,5 tys.) oraz Netia (+10,5 tys.).

Wygląda więc na to, że Polacy, szukając oszczędności, wybierają tańsze, niezobowiązujące oferty oraz pakietują usługi telefonii komórkowej z internetem stacjonarnym oraz telewizją. Szczegółowe dane na temat migracji znajdziecie w tabeli udostępnionej przez UKE.


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów683

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze