27.11.2023, 12:15Lektura na 2 minuty

Putin nie chce monopolu Zachodu na sztuczną inteligencję

Zdaniem prezydenta Federacji Rosyjskiej, monopolistyczne zapędy Zachodu w kwestii sztucznej inteligencji są niedopuszczalne i z tego też powodu Rosja już wkrótce ogłosi własny plan rozwoju AI.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Już na samym początku swojej przemowy Władimir Putin zaznaczył, że wiele modeli sztucznej inteligencji stworzonych na zachodzie udaje, że język rosyjski, a nawet i sama Rosja, nie istnieją. Jego zdaniem jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest opracowanie własnej technologii. Jak sam stwierdził, zakazanie sztucznej inteligencji niczego by nie zmieniło w tej kwestii, a jedynie doprowadziło do powstania jeszcze większej przepaści między Rosją a krajami zachodnimi. Mimo to Rosja swego czasu zawzięcie walczyła z VPN-ami (i prawdopodobnie robi do tej pory), a wszystko po to, aby uniemożliwić swoim obywatelom dostęp do krytycznych informacji na temat państwa napływających spoza jego granic.


Искусственный интеллект

Na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji, która to odbyła się w Moskwie, Putin wystąpił wraz z prezesem Sberbanku Germanem Grafem. Prezydent Federacji Rosyjskiej stwierdził, że „we wszystkich sferach naszego życia ludzkość rozpoczyna nowy rozdział swojej egzystencji” i zapowiedział położenie znacznego nacisku na rozwój sztucznej inteligencji w nadchodzących latach.


W najbliższej przyszłości jednym z pierwszych kroków będzie podpisanie dekretu prezydenckiego i zatwierdzenie nowej wersji krajowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji.


Władimir Putin

Wedle Putina owa krajowa strategia rozwoju sztucznej inteligencji będzie związana z wprowadzeniem licznych zmian w sposobie funkcjonowania państwa. Aby jednak mogła ona dojść do skutku, rosyjscy badacze otrzymają nie tylko dostęp do znacznie lepszego sprzętu, lecz także większe pokłady finansowe. Zapowiedziano także wzmocnienie współpracy międzynarodowej, jednak z jakimi państwami – tego już nie zdradzono. W tym miejscu warto zauważyć, że w wyniku wywołania wojny w Ukrainie na Rosję nałożono liczne sankcje, co raczej nie ułatwi temu państwu objęcia dominującej roli w trakcie potencjalnych negocjacji.

Nie zabrakło także miejsca na pochwały, a zebrał je nie tylko Sberbank, ale i Yandex. Władimir podziękował obu firmom za ich wkład w rozwój sztucznej inteligencji i opracowanie ich własnych modeli, jak również zachęcił je do prowadzenia dalszych badań na tym poletku oraz rozwijania swoich tworów. Opracowana przez Sberbank AI została okraszona mianem GigaChatu i podobno niesamowicie sprawnie posługuje się językiem rosyjskim, co stanowi jej największy atut.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów727

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze