19.03.2024, 09:30Lektura na 2 minuty

Rodziny Steam – Nowy sposób na współdzielenie biblioteki gier

Valve wprowadza nowy system dzielenia się własnymi kolekcjami gier oraz nadzoru rodzicielskiego.


Michał Gąsior

Dziś w ramach bety klienta Steam Valve wprowadziło nową funkcję rodzin, które będą fuzją dwóch istniejących dotąd rozwiązań: udostępniania gier widoku rodziny. Obie usługi funkcjonowały osobno i oferowały inne możliwości. Od teraz wszystkie opcje związane z nimi będą dostępne w ramach rodzin. Co ważne, nie jest to proste sklejenie ze sobą dwóch funkcji, ponieważ doszło w nich do istotnych zmian.

Po pierwsze, od teraz wprowadzony zostanie podział na dorosłych oraz dzieci. Różnią się oni uprawnieniami, do jakich mają dostęp. Pierwszy z nich będzie mógł nakładać ograniczenia na to drugie w kwestiach np. dziennego limitu na granie lub dostępu do określonych treści. Ponadto od teraz dziecko może poprosić rodzica o zakup danej gry, co ma w zamyśle oszczędzić czas rodzicowi na wyszukanie jej i kupna w formie prezentu. Rodzina może składać się maksymalnie z sześciu użytkowników Steama, a nie pięciu jak wcześniej.

Rodziny Steam
Rodzic będzie mógł także kontrolować to, ile dziecko dziennie gra na Steamie oraz o jakiej porze.

Podstawowa usługa, jaką jest udostępnianie gier, będzie taka sama dla każdego członka rodziny. Wcześniej polegało to na tym, że po połączeniu minimum dwóch kont tylko jedna osoba naraz mogła korzystać ze wspólnej biblioteki. W rodzinach zaś będzie można grać jednocześnie w gry z tej samej kolekcji gier. Niemniej, aby grać w tą samą grę jednocześnie, wymagane będzie posiadanie osobnej kopii na różnych kontach. Dodatkowo po połączeniu się nie musimy być online, aby ogrywać udostępniane tytuły, jak to miało miejsce dotychczas.

Rodziny Steam
Współdzielone gry będą dostępne z poziomu osobnej zakładki w naszej bibliotece.

W rodzinach nie będą dostępne wszystkie gry obecne na Steamie. Część z nich z powodów technicznych, jak np. potrzeba posiadania osobnego konta w innej usłudze, nie będzie mogła być współdzielona. Sami twórcy mają również możliwość odcięcia swoich dzieł od steamowych rodzin. Listę gier, które wspierają udostępnianie bibliotek, możecie znaleźć tutaj. Jeśli zaś interesuje was większa liczba szczegółów lub macie pytania, być może znajdziecie je w tym poście na Steamie.


Czytaj dalej

Redaktor
Michał Gąsior

Gracz kiszący się przez większość życia na słabiusieńkim pececie, stąd pałający miłością do kilku tytułów wydanych przed swoim rokiem urodzenia jak Thief 2 czy Heroes III. Niezdrowo analizujący spójność mechanik gry ze światem przedstawionym. Zawsze daje najwięcej punktów w charyzmę. Fortnite spalił mu zasilacz.

Profil
Wpisów174

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze