RTX 3060 najpopularniejszą kartą. Dramat AMD
Steam pochwalił się statystykami dot. sprzętu użytkowników platformy w lutym 2024. RTX 3060 wystrzelił jak rakieta. A konkurencja „zielonych”? Cóż, w zasadzie to niemalże nie istnieje.
Steam Survey to bardzo ciekawe narzędzie, jeśli chodzi o śledzenie trendów na rynku pecetowym. Ze względu na gigantyczną bazę użytkowników daje nam całkiem niezły wgląd w to, co gracze kupują, a czego unikają. Wyniki ankiety z lutego pokazują, że Nvidia może się cieszyć.
Niekwestionowany król
Jeśli chodzi o karty graficzne, to na pierwszym miejscu zestawienia znajduje się RTX 3060 z udziałem wynoszącym 6%. Ze względu na bardzo duże rozdrobnienie wynikające z tego, że na rynku jest od groma modeli kart graficznych różnych generacji, jest to wynik wręcz fenomenalny. Urządzenie w porównaniu do poprzedniego miesiąca powiększyło swoją przewagę aż o 1,17% pkt. proc. Co ciekawe, przybyło również RTX-owi 2060, który trafił na miejsce trzecie. Tutaj mamy równo 4% udziałów i wzrost o 0,6% pkt. proc. Drugie miejsce to z kolei wysłużony GTX 1650 – ten sprzęt wciąż posiada 4,11% fanów Valve, zaś zmiana to spadek o 0,42 pkt. proc. Chyba szykuje nam się przetasowanie wśród pierwszej trójki w najbliższym czasie…
Jak radzi sobie najnowsza rodzina RTX-ów? Na 9. miejscu znajdziemy laptopowego RTX-a 4060, który trafił do 2,54% grających, z kolei pierwszy w zestawieniu model stacjonarny to RTX 4070 – wybrało go 2,1% użytkowników i jest to miejsce 13 (model Super to zaś dodatkowe 0,16%). Oczko niżej uplasował się RTX 4060 z wynikiem 1,93%, zaś 4060 Ti wylądował na miejscu 17., pracując u 1,72% korzystających ze Steama.
Sytuacja AMD jest nieciekawa, oględnie mówiąc. W zestawieniu firma pojawia się dopiero na miejscu 15. – tyle że tutaj najprawdopodobniej mowa o bliżej niezidentyfikowanym układzie zintegrowanym „AMD Radeon Graphics”, z którego korzysta 1,91% grających. Kolejne miejsce należące do twórców Radeona to dopiero pozycja 31. – również w tym wypadku mamy sprzęt określony jako „AMD Radeon(TM) Graphics” z udziałem 0,84%. Pierwszą wymienioną z nazwy kartą omawianego producenta jest zaś sędziwy już dziadek Radeon RX 580, z którego wciąż korzysta 0,58% ludzi, a to daje mu miejsce 32. Dopiero na 39. pozycji uplasował się mainstreamowy Radeon RX 6700 XT – tę kartę wybrało 0,67% grających. Co ciekawe, to gorzej niż w przypadku… koszmarnie drogiego RTX-a 4090, na którego zdecydowało się 0,88% użytkowników platformy.
AMD wielokrotnie podkreślało, że wyniki ankiety mogą w pewnym stopniu wypaczać popularne w Azji kafejki internetowe i „przechodnie” komputery – dysproporcja jednak tak czy inaczej jest ogromna. Znamienne jest również co innego. Nie licząc pozycji „AMD Radeon Graphics (RADV VANGOGH)” – czyli APU dla Steam Decka, który trafił na przedostatnią pozycję zestawienia (0,15% użytkowników), Radeony tracą udziały w każdym innym przypadku.
Ile rdzeni i pamięci?
Układy Intela stanowią serce 67,08% komputerów, na których działa Steam. AMD trafiło do 32,92% zestawów. Przetasowania? „Niebieskim” kosztem AMD urosło o 2,2% pkt. proc.
W całej tej puli prym wiodą procesory sześciordzeniowe, które trafiły do 34,12% pecetów. Jest ich coraz więcej: z miesiąca na miesiąc tego rodzaju konstrukcje powiększyły swój udział o 2,48 pkt. proc. Do lamusa powoli odchodzą za to konstrukcje czterordzeniowe – co prawda wciąż jest ich dużo, bo aż 20,49%, ale tutaj ubyło 2 pkt. proc. Co ciekawe, spadek zanotowały też układy ośmiordzeniowe: zmiana wynosi -0,74 pkt. proc., zaś ich ogólny udział to 20,15%.
Jeśli chodzi o RAM, to standardem wciąż jest 16 GB, z których korzysta niemal połowa użytkowników Steama. Widać jednak, że ludzie upgrade’ują sprzęt – zmiana miesiąc do miesiąca wynosi -0,58 pkt. proc. i śmiało można założyć, że ci gracze postanowili dołączyć do 27,53% bawiących się z 32 GB pamięci. Tutaj przyrost wyniósł aż 3,55 pkt. proc. Z kolei 11.83% maszyn wciąż korzysta z 8 GB – ich udział stopniał jednak o 1,47%.
Ciekawostką jest fakt, że spada udział rozdzielczości Full HD. Korzysta z niej co prawda prawie 59% grających, jednak liczba ta zmniejszyła się ostatnio o 0,88 pkt. proc. Urosło za to QHD: o prawie 3 pkt. proc., co daje ogółem prawie 19%. 4K to zaś drobnica: z tej bardzo wysokiej rozdzielczości robi użytek ledwie 3,54% graczy.
Wszystkie statystyki obejmują komputery pracujące pod kontrolą systemów Windows, Linux oraz Mac. Wyniki ankiety znajdziecie tutaj.
Czytaj dalej
Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.