1
20.03.2024, 11:30Lektura na 2 minuty

Rząd USA wesprze Intela pokaźną sumą gotówki

Amerykańska korporacja ma szansę otrzymać nawet 8,5 miliarda dolarów dofinansowania celem budowy nowych fabryk półprzewodników na terenie Stanów Zjednoczonych.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Intel może liczyć na dofinansowanie rzędu 8,5 miliardów dolarów z tytułu inicjatywy rządu Stanów Zjednoczonych pod nazwą CHIPS and Science Act. USA pragnie rozwinąć sieć fabryk półprzewodników na swoim terenie i uniezależnić się od azjatyckich dostawców, a przyznawane korporacjom środki mają zachęcić je do przeprowadzania inwestycji na amerykańskiej ziemi.


Pieniądze dla Intela

Geneza wspomnianego CHIPS and Science Act sięga 2022 roku, kiedy to rzeczona inicjatywa została zatwierdzona przez rząd pod wodzą Joe Bidena. Jej założeniem było odcięcie Stanów od chińskich dostawców i usamodzielnienie się poprzez wsparcie prowadzonych w państwie badań nad półprzewodnikami oraz rozwój infrastruktury niezbędnej do ich produkcji. 

Otrzymane od amerykańskich podatników pieniądze Intel miałby przeznaczyć na rozbudowę zakładów produkujących nowoczesne półprzewodniki mające zastosowanie w sztucznej inteligencji i innych zaawansowanych projektach.

Wedle doniesień rządowa inwestycja ma wesprzeć Intela w działaniach prowadzonych na terenie czterech stanów: Ohio, Arizony, Nowego Meksyku i Oregonu. Na terenie dwóch ostatnich funkcjonują już zakłady korporacji, aczkolwiek pozyskane od państwa miliardy zostałyby wykorzystane na ich modernizację. Nowe fabryki mają z kolei powstać w pobliżu miasta Chandler w Arizonie i New Albany w Ohio.

Warto przy tym zaznaczyć, że wspomniane już dofinansowanie w wysokości 8,5 miliardów dolarów jest jedynie kroplą w morzu gotówki, jakiej będzie potrzebował Intel do przeprowadzenia inwestycji. W ciągu najbliższych pięciu lat przedsiębiorstwo planuje przeznaczyć nawet 100 miliardów dolarów na rozwój fabryk półprzewodników w USA. A jeśli to nie wystarczy, rząd zobligował się do udzielenia pożyczki opiewającej na kolejne 11 miliardów.

Świeżo powstałe zakłady oraz modernizacja tych już istniejących mają łącznie zapewnić około 30 000 miejsc pracy, w tym 10 000 na produkcji i 20 000 przy ich budowie. Intel i rząd Stanów Zjednoczonych przystały już na wstępne warunki porozumienia, a przyszłość dofinansowania obecnie leży w rękach Departamentu Handlu USA.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów831

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze