1
21.06.2023, 10:45Lektura na 3 minuty

Serwer dedykowany – zastosowanie i najważniejsze cechy

Chcesz stworzyć własną stronę internetową, aplikację biznesową lub platformę e-commerce, a może interesuje Cię hosting serwera ulubionej gry? Niezależnie od docelowego zastosowania warto dowiedzieć się, jak działają serwery fizyczne i co powinny oferować, by skutecznie spełniać swoje zadanie.


Artykuł sponsorowany

Czym jest serwer fizyczny?

Na starcie warto zaznaczyć, że pojęcia „serwer fizyczny” i „serwer dedykowany” dotyczą dokładnie tej samej usługi – są one używane zamiennie. Co oznaczają te określenia? Mowa o dedykowanych serwerach, których zasoby mogą być w pełni wykorzystane przez użytkowników. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto jednak ustalić, do jakiego celu ma ono służyć. Wynajem serwerów do gier, przygotowywanie wymagających aplikacji biznesowych, tworzenie baz do przechowywania wartościowych danych – to tylko niektóre z możliwych zastosowań. Zależnie od wybranego rozwiązania potrzebna będzie inna konfiguracja.

Podstawową zaletą serwerów fizycznych jest nieograniczony dostęp do oferowanej pamięci RAM, mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej. W efekcie aplikacje i procesy mogą działać z największą wydajnością. Warto zwrócić uwagę także na wyższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu ze współdzielonymi serwerami, które są w większym stopniu narażone na ataki hakerów. Korzystanie z dedykowanych rozwiązań wiąże się jednak z wyższymi kosztami.


Serwer dedykowany – zastosowania

Wykorzystanie serwerów fizycznych zależy przede wszystkim od potrzeb konsumentów – możliwości są naprawdę duże. Dedykowana infrastruktura może służyć m.in. do:

⦁ hostowania gier online, np. serwerów CS:GO, Rust czy Minecraft;

⦁ rozwiązań Big Data;

⦁ wykonywania procesów uczenia maszynowego;

⦁ hostingu stron WWW i aplikacji internetowych, w tym sklepów online;

⦁ archiwizacji i przechowywania kopii zapasowych,

⦁ wirtualizacji infrastruktury i klastrów serwerów,

⦁ przygotowywania aplikacji biznesowych (CRM, ERP).


Jak wybrać serwer dedykowany?

Przy zakupie serwera należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na główne elementy specyfikacji urządzenia – szybkość procesora, ilość miejsca na dysku oraz rozmiar pamięci RAM. Wszystkie z nich będą mieć spory wpływ na wydajność działania serwera. Aby zapewnić sobie optymalne działanie niezależnie od warunków, dobrym wyborem będą rozwiązania oferujące ponad 1 TB przestrzeni dyskowej, przepustowość sieci publicznej na poziomie 1–10 Gb/s oraz mocny, 4-rdzeniowy procesor. Warto postawić również na podwójne zasilanie, które zapewni dodatkowe zabezpieczenie przed awariami i problemami z siecią energetyczną.

Kolejną istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Korzystnym wyborem może być m.in. wykupienie ochrony anty-DDoS, która pozwoli poradzić sobie z najczęstszymi rodzajami ataków hakerskich. Niektórzy dostawcy – np. OVHcloud – oferują serwery z dwoma kartami sieciowymi (do połączenia publicznego i prywatnego), co przekłada się na skuteczniejszą ochronę przed zagrożeniami online.


Ile kosztuje serwer dedykowany?

Ceny takich rozwiązań mogą być bardzo różne w zależności od wybranej specyfikacji. Z reguły będą to kwoty w zakresie od ok. 150 zł do nawet 3 000 zł miesięcznie. Wraz ze wzrostem ceny możemy liczyć na mocniejszą konfigurację i więcej funkcji, co będzie szczególnie istotne dla dużych organizacji oraz zastosowań związanych z wysokim obciążeniem serwera. Należy także pamiętać, aby korzystać wyłącznie z ofert sprawdzonych firm, które są w stanie zagwarantować odpowiedni poziom wydajności i bezpieczeństwa.


Redaktor
Artykuł sponsorowany
Wpisów15

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze