22.02.2024, 16:45Lektura na 2 minuty

Sony pozwoli logować się na konto PlayStation bez pomocy hasła

Od wczoraj do zalogowania się na konto PlayStation wystarczy skorzystać z funkcji passkeys.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

O tytułowej nowości poinformowało konto Ask PlayStation za pośrednictwem serwisu X. Aby skorzystać ze świeżej funkcji logowania przy pomocy passkeys (o których więcej za chwilę), należy ją zawczasu włączyć w ustawieniach bezpieczeństwa w zakładce zarządzania kontem PlayStation, a można to zrobić nie tylko za pośrednictwem konsoli PlayStation 4 lub PlayStation 5, ale również z poziomu komputera lub smartfonu.

Czym jednak są wspomniane passkeys? Wedle informacji zawartych na blogu Google, passkeys, lub też klucze dostępu, to „dane uwierzytelniające FIDO przechowywane na komputerze lub telefonie i używane do odblokowywania kont online”. Działają przy wykorzystaniu zabezpieczeń biometrycznych, a więc m.in. odczytu linii papilarnych lub rozpoznawania twarzy.

Oznacza to mniej więcej tyle, że aby zalogować się na danej witrynie, wystarczy mieć pod ręką telefon i po otrzymaniu odpowiedniego powiadomienia albo je zaakceptować w tradycyjny sposób, albo też skorzystać z uwierzytelnienia np. poprzez przyłożenie palca do skanera. Jeśli zainteresował was temat kluczy dostępu i ich działania, warto zapoznać się z poniższym materiałem wideo:

Passkeys zostały spopularyzowane przez Apple, które wprowadziło ich obsługę w swoim sprzęcie jeszcze w czerwcu 2022 roku. Na ruch ze strony konkurencji nie trzeba było długo czekać, jako że i Google dostrzegło potencjał w tej technologii i zaczęło ją agresywnie promować, posuwając się nawet do stwierdzenia, że jesteśmy świadkami końca haseł w tradycyjnej postaci.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów819

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze