23
24.11.2022, 15:30Lektura na 2 minuty

Sprzedaż kart graficznych na dnie

No to się doigrali, można rzec. Wszystko wskazuje na to, że chętnych na zakup nowych kart graficznych jest mniej niż można by było przypuszczać.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Jak podaje Jon Peddie Reaserch, właśnie mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, jeśli chodzi o sprzedaż kart graficznych. Tak źle nie było od 10 lat.


Liczby robią wrażenie

Choć w trzecim kwartale obecnego roku na rynek trafiło ogółem 75,5 miliona sztuk kart graficznych, to w zasadzie możemy mówić o załamaniu ich sprzedaży. To mocne słowo, ale trudno inaczej określić sytuację, w której na rynek trafiło aż o 1/4 mniej GPU niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jeśli zaś porównamy ze sobą  drugi i trzeci kwartał obecnego roku, okazuje się, że sprzedaż skurczyła się o 10,3%.


Trzeci kwartał to zazwyczaj szczytowy okres w roku dla dostawców GPU i komputerów osobistych. I chociaż dostawcy w drugim kwartale zmniejszyli wielkość dostaw, to osiągnięte wyniki były znacznie poniżej ich oczekiwań.


Jon Peddie, prezydent JPR

Jak się okazuje, wyniki sprzedaży ciągną w dół laptopy – zapotrzebowanie na GPU do tych mobilnych komputerów skurczyło się o 30%, co jest największym spadkiem od roku 2009. Desktopowe karty graficzne też jednak sprzedają się znacznie gorzej, bo tutaj sprzedaż spadła o 15,43% w porównaniu rok do roku. Jeśli zaś popatrzymy wyłącznie na jednostki dedykowane dla komputerów osobistych i porównamy sprzedaż w dwóch ostatnich kwartałach, to spadek wyniósł aż 33,5% przy ogólnej liczbie 6,98 mln sztuk sprzedanych urządzeń. Jako że trzeci kwartał wypada na ogół lepiej niż drugi, to śmiało można powiedzieć, że co najmniej 1/3 potencjalnych nabywców "dużych" kart graficznych dała sobie spokój z zakupami.


Kto największy?

Największym producentem kart graficznych niezmiennie pozostaje Intel, mając 72% udziałów w rynku GPU (ponownie – trzeci kwartał 2022). Udział „niebieskich” w rynku w tym okresie wzrósł o 4,7%. Z kolei sprzedaż Nvidii spadła aż o 19,7% – ogółem „zieloni” mogą pochwalić się udziałem w rynku wynoszącym 16%. Najgorzej wypada AMD, mając 12% rynku i odnotowując spadek sprzedaży wynoszący aż 47,6%.

Przyczyny? Producenci podają różne, aczkolwiek wiele z nich się pokrywa. Według wspomnianego raportu to krach na rynku kryptowalut, przeciwności i przestoje związane z chińskimi zasadami zerowej tolerancji wobec COVID, sankcje ze strony USA, ogólne ograniczenie zakupów mające związek z pandemią, efekt Osborne'a dotykający AMD (w skrócie: po zapowiedzi nowej generacji GPU ludzie czekają nią, nie kupując dostępnych obecnie kart tej firmy), inflacja i wyższe ceny półproduktów, a także… wyczerpanie zapasów magazynowych.


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów585

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze