3
19.10.2021, 09:56Lektura na 2 minuty

Steam Deck: Valve pokazuje, jak sprawdzimy, które gry zadziałają na urządzeniu [WIDEO]

Firma przegląda pod tym kątem całą bibliotekę Steama, a pierwsze wyniki wielkiego kategoryzowania powinniśmy zobaczyć już niedługo.


Witold Tłuchowski

Jeszcze przed swoim oficjalnym ogłoszeniem Steam Deck rozpalał wyobraźnię pecetowych graczy stęsknionych za możliwością wygodnego mobilnego grania w swoje ulubione tytuły. Poprzedzana wyciekami i plotkami zapowiedź sprawiła, że niektórzy – ciut przedwcześnie – zaczęli wręcz wróżyć koniec dominacji Switcha.

Jedynym pewnikiem jest jednak w tym momencie fakt, że jeżeli zwlekaliście za długo z zakupem urządzenia, nie zagracie przed drugą połową 2022. Osoby z lepszym refleksem (lub luźniejszym podejściem do pieniędzy) przesyłkę powinny otrzymać zaś już w grudniu. Choć do premiery zostało więc stosunkowo niewiele czasu, wciąż nie wiemy o sprzęcie wszystkiego – garść odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania rozjaśniła nieco sytuację, ale niektórzy na pewno zastanawiają się, które gry będą w stanie na tym przenośnym pececie uruchomić.

By na to odpowiedzieć, Valve przygotowuje specjalny program oceny zgodności, w ramach którego firmy przygląda się całemu katalogowi Steama pod kątem zgodności z Deckiem.

Ostatecznie tytuły podzielono na cztery kategorie:

 • zweryfikowana (działa bez problemu na Steam Decku bez konieczności wprowadzania zmian)
 • grywalna (może wymagać samodzielnego dostosowania ustawień, aby można było w nią zagrać, np. korzystania z ekranu dotykowego do poruszania się w programie uruchamiającym)
 • nieobsługiwana (nie działa – przynajmniej na razie)
 • status nieznany (czeka na przetestowanie)
 • Warunki, jakie musi spełnić produkcja, by była zweryfikowana:


  Wprowadzanie danych Gra powinna zapewniać pełną obsługę kontrolera, używać odpowiednich ikon kontrolera i w razie potrzeby móc wyświetlać klawiaturę ekranową. Obraz Gra powinna obsługiwać domyślną rozdzielczość urządzenia Steam Deck (tj. 1280x800 lub 1280x720), mieć odpowiednie ustawienia domyślne, a wyświetlany tekst powinien być czytelny. Bezproblemowość Gra nie powinna wyświetlać ostrzeżeń dotyczących zgodności, a jeśli korzysta z programu uruchamiającego, to poruszanie się po nim powinno być możliwe za pomocą kontrolera. Obsługa systemu Jeśli używasz Protona, gra i powiązane z nią oprogramowanie pośredniczące muszą być przez niego obsługiwane. Obejmuje to również technologie przeciwdziałające oszustwom.


  Przeglądając bibliotekę Steama na Decku, od razu zobaczymy, do jakiej kategorii należy sprawdzana gra (w pierwszej zakładce wyświetlane będą zresztą tylko te współpracujące z urządzeniem bez przeszkód).

  Na razie nie mamy jeszcze możliwości zobaczenia, które tytuły zadziałają na sprzęcie – Valve jednak niedługo (tj. przed premierą urządzenia) wprowadzi tę funkcję. Więcej na temat programu oceny zgodności przeczytacie TUTAJ.

  Steam Deck do pierwszych klientów zostanie wysłany w grudniu 2021.

  Redaktor
  Witold Tłuchowski

  Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef newsroomu oraz działów zapowiedzi i Info.

  Profil
  Wpisów5427

  Obserwujących8

  Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze