1
12.09.2024, 12:30Lektura na 3 minuty

Steam Families debiutuje dla wszystkich użytkowników platformy

Od teraz możemy współdzielić gry ze wszystkimi innymi członkami rodziny na Steamie, dostosowywać opcje kontroli rodzicielskiej, a także weryfikować prośby o zakup konkretnych tytułów.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Funkcja, która została udostępniona w wersji beta wcześniej w tym roku, trafiła właśnie do wszystkich posiadaczy konta Steam skorych z niej skorzystać. Czym jest Steam Families, bądź też Rodzina na Steam, jak brzmi polska nazwa opisywanej nowości? Wedle strony wsparcia serwisu Valve jest to „zbiór nowych oraz istniejących funkcji związanych z korzystaniem z usługi jako rodzina”. Zastąpi ona zarówno dotychczasowy model udostępniania gier, jak i widok rodzinny, łącząc je w jednym miejscu, do którego mamy wygodny dostęp.

Aby rozpocząć korzystanie z rodziny na Steam, musimy ją najpierw utworzyć. Możemy zaprosić do niej maksymalnie 5 innych osób, a całość zarządzana jest z poziomu klienta Steam.

Stając się członkiem rodziny, automatycznie zyskujemy dostęp do wszystkich gier posiadanych przez jej członków, o ile producenci danego tytułu nie wyłączyli w nim opcji współdzielenia. Grając w produkcję należącą do osoby wchodzącej w skład naszej steamowej rodziny posiadamy osobne stany zapisy, indywidualnie zdobywamy osiągnięcia i możemy modyfikować ją za pomocą plików z warsztatu.

Największa zmiana? Możemy grać w tytuły należące do członków rodziny, którzy są obecnie online lub w trakcie rozgrywki w inną produkcję. Jeśli w naszej zsumowanej bibliotece znajdzie się kilka kopii danej gry, cieszyć się nią może kilka osób jednocześnie.

Źródło: https://store.steampowered.com/news/app/593110/view/4605582245626919823

W parze ze współdzieloną biblioteką idą nowe ustawienia kontroli rodzicielskiej. Pozwalają one na nakładanie ograniczeń na konkretne gry oraz sprawdzanie, ile czasu przy nich spędzają najmłodsi członkowie rodziny na Steam. Oprócz tego otrzymujemy dostęp do takich funkcji jak:

  • Ograniczanie dostępu do poszczególnych funkcji platformy, tj. Sklepu, Społeczności lub czatu;
  • Ustawiania limitu czasu gry (zarówno godzinowych, jak i dziennych);
  • Odzyskiwanie kont dzieci w przypadku utraty przez nie hasła;
  • Zatwierdzanie (bądź też odrzucanie) próśb dzieci o przyznanie im dodatkowego czasu gry lub dostępu do funkcji;
  • Zezwalanie na uruchomienie konkretnych tytułów;
  • Wyświetlanie raportów czasu gry.
Źródło: https://store.steampowered.com/news/app/593110/view/4605582245626919823

A jeśli w naszej rodzinie na Steam znajdują się dzieci, mogą one skorzystać z opcji wysłania prośby o zakup konkretnej produkcji. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma już potrzeby kupna gry z poziomu własnego konta i wysyłania jej jako prezentu lub pożyczania najmłodszym karty płatniczej.

Źródło: https://store.steampowered.com/news/app/593110/view/4605582245626919823

Po otrzymaniu takiej prośby, dorosły członek rodziny może ją zatwierdzić (lub też nie) i opłacić zakup za pośrednictwem swojego urządzenia mobilnego lub linku, który wysyłany jest w wiadomości e-mail.

Aby utworzyć lub dołączyć do istniejącej już rodziny Steam, musimy przejść do ustawień serwisu i zaznaczyć zakładkę „Rodzinne”. Przez resztę procesu zostaniemy przeprowadzeni przy pomocy przejrzystych komunikatów.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1139

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze