2
17.03.2023, 12:45Lektura na 2 minuty

Steam ułatwił przenoszenie plików gier między komputerami oraz Steam Deckami

Valve udostępniło nową aktualizację swojej platformy Steam. Od teraz możemy przenosić instalacje gier między urządzeniami znajdującymi się w tej samej sieci lokalnej


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Valve znacznie ułatwiło proces przenoszenia plików gier pomiędzy dwoma komputerami funkcjonującymi w obrębie jednej sieci lokalnej. Funkcja była dostępna od jakiegoś czasu w wersji beta Steama, jednak wczoraj trafiła do ogólnodostępnego, publicznego buildu.


Zamiast ściągać od nowa – skopiuj

Dzięki tej aktualizacji jesteśmy w stanie wybrać jedną z gier już zainstalowanych na danym urządzeniu i z pomocą sieci lokalnej przetransferować ją na inny komputer lub Steam Decka. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że przenoszone są jedynie podstawowe pliki gry, a więc wszelkiej maści zapisy, mody oraz pliki konfiguracyjne musimy przenieść z wykorzystaniem zewnętrznych nośników danych, ewentualnie pobrać je z sieci.

Interfejs transferu plików gier na Steamie

Jak to w zasadzie działa?

Rozpoczynając pobieranie gry, Steam uprzednio przeanalizuje, czy jej pliki nie znajdują się na innych urządzeniach podpiętych do sieci lokalnej. Jeśli tak, to platforma, zamiast zasysać dane z zewnętrznego serwera, przetransferuje je z drugiego komputera lub Steam Decka.

W domyśle Steam będzie przesyłał dane jedynie pomiędzy urządzeniami, na których zalogowano się na to samo konto. Można to jednak w prosty sposób zmienić i umożliwić transfer zarówno pomiędzy kontami należącymi do osób z naszej listy znajomych, jak i kogokolwiek podpiętego do naszej sieci. Jeśli taka jest nasza wola, opisywaną funkcję równie dobrze można wyłączyć i pozostać przy zasysaniu gier z serwerów Steama.

Jedyną bolączką tego rozwiązania jest fakt, że o ile Steam Decki bez problemu mogą odbierać dane przesyłane z komputerów osobistych, tak proces ten jest czysto jednostronny i nie ma możliwości transferu plików z tych urządzeń przenośnych ani na PC-ty, ani na inne Decki.

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów206

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane