4
2.07.2023, 13:15Lektura na 1 minutę

Steam zablokuje niektóre gry, w których skorzystano z AI

Valve martwi się o naruszenie praw autorskich przez ich producentów.


Antoni „Darkling” Antoszek

Jak podaje Game Developer, w ostatnim czasie pewne gry, do których produkcji wykorzystano sztuczną inteligencję, zostały odrzucone przez Valve, które nie pozwoliło na ich publikację na Steamie. Mogło się wydawać, że firma jest całkowicie przeciwna użyciu AI do produkowania gier. Okazuje się jednak, że sprawa jest dużo bardziej złożona i dotyczy praw autorskich.


Legalne granie

Przedstawicielka Valve Kaci Boyle w oficjalnym komunikacie przesłanym do The Verge poinformowała, że Steam nie chce blokować gier, których elementy powstały przy pomocy sztucznej inteligencji. Niedopuszczone zostaną jednak te produkcje, w których elementy wygenerowane przez AI naruszają prawa autorskie.

Jak wygląda to w praktyce? W odpowiedzi użytkowniki potterharry97, który opisał na Reddicie odrzucenie swojej gry, Valve oznajmiło, że produkcja zawiera „elementy graficzne wygenerowane przez sztuczną inteligencję, które wydają się bazować na materiale objętym prawem autorskim”.

Nie jest więc do końca jasne, kiedy dodanie elementów wyprodukowanych przez AI łamie prawo. Co jeśli bot inspiruje się pewnymi treściami z internetu, lecz nie kopiuje ich bezpośrednio? Do jakiego stopnia może to robić? Te i inne problemy będą musiały zostać rozpatrzone przez ustawodawców.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów187

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze