2
6.05.2024, 15:30Lektura na 3 minuty

Sztuczna inteligencja w kosmosie? Czatbot jako ambasador ludzkości

Na tytułowy pomysł wpadł jeden z czołowych badaczy AI – Andrej Karpathy.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Andrej Karpathy to badacz z pokaźnym dorobkiem z dziedziny sztucznej inteligencji. Był jednym ze współzałożycieli OpenAI, miał także okazję piastować stanowisko starszego dyrektora ds. sztucznej inteligencji w Tesli, z którego zrezygnował po pięciu latach, aby powrócić na stare śmieci i przejąć dowodzenie nad niewielkim zespołem w przedsiębiorstwie dowodzonym przez Sama Altmana.


AI w kosmosie

Można śmiało założyć, że kiedy Karpathy wypowiada się w temacie AI, to wie, o czym mówi. Z tego też względu sporo szumu zrobiło się wokół jego niedawnego posta na X-ie, w którym Andrej zasugerował wysłanie dużego modelu językowego w kosmos.

Jako że naukowiec pracuje obecnie nad projektem nazwanym „llm.c”, to właśnie on posłużył jako przykład w załączonej powyżej wypowiedzi. Wspomniane już llm.c ma być dowodem na to, że możliwe jest stworzenie „niezawodnego, czystego, przetestowanego, minimalnego, wzmocnionego i wystarczająco zoptymalizowanego stosu LLM, który odtwarza miniserię GPT-2 wszystkich rozmiarów modeli, od 124M do 1,6B, bezpośrednio w C/CUDA”.

Wracając jednak do tematu wysłania dużego modelu językowego w przestrzeń kosmiczną – Karpathy jest świadom tego, że oprogramowanie opuszczające naszą planetę musi spełniać wysokie standardy określone w ramach The Power of 10, czyli zbioru zasad mających na celu wyeliminowanie niepożądanych praktyk kodowania w języku C, które mogą utrudniać analizę statyczną kodu oraz jego ocenę.

Jak zauważył Andrej, duże modele językowe w założeniu powinny te warunki spełniać i być w pełni bezpieczne, jako że LLM są tak naprawdę jedną, stałą tablicą zmiennoprzecinkową oraz funkcjonującą nad nią dobrze zdefiniowaną i ograniczoną pętlą dynamiki. Zdaniem naukowca AI w takiej postaci musi prędzej czy później znaleźć się w kosmosie, a pytaniem nie pozostaje „czy”, a raczej „kiedy”.

Ciekawym pomysłem, który zapoczątkował debatę wśród użytkowników X-a, jest wysłanie w przestrzeń pozaziemską wag LLM spakowanych w pliku binarnym llm.c wraz z instrukcjami dla kodu maszynowego. Taki duży model językowy byłby w stanie obudzić się i nawiązać interakcję z pozaziemskimi formami życia w imieniu ludzkości. Karpathy spekuluje także, że być może jakaś obca cywilizacja wpadła na ten pomysł przed nim i to my odnajdziemy w kosmosie wysłany przez nią LLM.

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że wysyłanie wiadomości w kosmos nie należy do rewolucyjnych pomysłów i jak zauważył sam Andrej Karpathy, miało to już miejsce wiele razy na przestrzeni minionych lat. Wspomniał on m.in. o wiadomości Arecibo, która została wyemitowana w 1974 roku za pośrednictwem radioteleskopu. Na wzmiankę zasłużyły także Voyager Golden Record, czyli pozłacane dyski wystrzelone przez NASA na pokładzie dwóch sond w 1977 roku w ramach programu Voyager.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów872

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze