8
19.04.2018, 14:08Lektura na 2 minuty

„Tak, loot boksy to totalnie hazard” – przyznają Holendrzy. I grożą banami

Developerzy i wydawcy dostali na usunięcie „uzależniających elementów” bardzo niewiele czasu.


Mateusz Witczak

Holenderski urząd uznał, że niektóre firmy łamią państwowe regulacje dotyczące gier hazardowych, wzywając je tym samym do natychmiastowej "adaptacji" wewnątrzgrowych mechanizmów. Termin na korekty upłynie w czerwcu, a ci, którzy nie ustosunkują się do zaleceń, mogą się liczyć nawet ze zbanowaniem swoich tytułów.


Holenderski urząd ds. hazardu stwierdził: tak, loot boksy to totalnie hazard. Nie mają ekonomicznej wartości. Władza wzywa zajmujące się grami firmy do usunięcia tych uzależniejących elementów.



Holendrzy wzięli pod lupę dziesięć popularnych tytułów, w których pojawiają się skrzynki z łupami. Wnioski? Dość oczywiste: gracze są zachęcani do tego, by kupować coraz więcej loot boksów, ich zawartość bazuje w głównej mierze na szczęściu lub jego braku, mechanizm może prowadzić do uzależnienia, na co szczególnie narażeni są ludzie młodzi.

Szczególnie intensywnie przyjrzano się tytułom, których zawartość bywa przedmiotem handlu poza grą (chociażby za pośrednictwem specjalnie powołanych w tym celu giełd). Choć organizacja nie chciała zdradzić, które z produkcji wzbudziły jej zastrzeżenia, nieoficjalnie wiadomo, że były to cztery z dziesięciu analizowanych gier (FIFA 18, DOTA 2, PUBG i Rocket League), które oberwały właśnie przez wzgląd na istnienie stron zawierających aukcje z przedmiotami.

Marja Appelman, przewodnicząca Dutch Gambling Authority, oświadczyła, że choć loot boksy nie są (w świetle holenderskiego prawa) nielegalne, to...


Jeśli zawartość tych skrzyń może być przedmiotem obrotu poza grą, mówimy o grach hazardowych, dla których trzeba pozyskać pozwolenie i podjąć kroki zmierzające do ochrony konsumentów.



Jak dodaje:


Gry komputerowe zostały zaprojektowane tak, jak gry hazardowe, dają graczom wrażenie, że ci już niemal zwyciężyli... Kiedy otwierasz skrzynkę z łupami, towarzyszą temu różne efekty dźwiękowe, które zachęcają cię, by grać dalej.



Jednocześnie Appelman zapowiedziała, że developerzy mają osiem tygodni na dostosowanie swych tytułów do holenderskiego prawa. 


Wzywam wszystkie zajmujące się grami firmy, by nie udostępniały dzieciom skrzynek z łupami i do usunięcia uzależniających elementów.



Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3462

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze