16
15.10.2009, 19:48Lektura na 2 minuty

Tetris poprawia pracę mózgu, udowadniają naukowcy

A dokładniej naukowcy z ośrodka Mind Research Network mieszczącego się w amerykańskim mieście Albuquerque, a zajmującego się wszelakimi badaniami związanymi z mózgiem. Oprócz wyników eksperymentu znajdziecie też w newsie mały bonus...


mon

Badanie trwające trzy miesiące przeprowadzono na grupie 26-ciu dorastających dziewcząt, a rezultaty okazały się bardzo intrygujące. Zanim jednak przejdziemy do wielkiego finału, najpierw słów kilka o metodyce badania.

1. Dlaczego dorastające dziewczęta? Dorastające, ponieważ w młodym, rozwijającym się dopiero mózgu łatwiej zaobserwować zachodzące zmiany. A dziewczęta, bo... zazwyczaj chłopcy mają z grami większe doświadczenie, w związku z czym badanie nie wykazałoby znaczących różnic między stanem 'przed' a 'po'.

2. Dlaczego Tetris? Jak tłumaczą naukowcy: "Tetris jest dla mózgu dość skomplikowany. Wymaga wielu procesów kognitywnych, takich jak: skupienie uwagi, koordynacja ręka-oko, pamięć i wizualne rozwiązanie problemu przestrzennego - wszystko to działające razem w bardzo szybkim tempie. Nie jest więc zaskakujące, że zauważalne są zmiany w mózgu".

 

A żeby nie trzymać was już dłużej w napięciu: badanie wykazało zwiększoną grubość kory w niektórych częściach mózgu, oczywiście u dziewczynek, które regularnie grały w Tetrisa (grupa kontrolna, która w Tetrisa nie grała, takich super zmian nie uświadczyła) . Co więcej, zauważono także wyższą wydajność obszarów odpowiedzialnych za krytyczne myślenie, logiczne rozumowanie, wysławianie i przetwarzanie.

 

Na koniec natomiast zapowiadany bonus, czyli coś do poćwiczenia. Nie będzie to jednak zwykły Tetris (bo to by było dla takich starych wyjadaczy jak wy zdecydowanie za proste), ale wersja "Magiczne oko" lub jak kto woli stereogram 3D. Grę znajdziecie pod TYM adresem. Have fun!

 

Redaktor
mon
Wpisów237

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze