3
20.06.2023, 11:30Lektura na 3 minuty

To koniec Opery. Zastępuje ją... też Opera, ale wyposażona w AI

Firma chwali się, że Opera One będzie pierwszą przeglądarką z generatywnym AI.


Antoni „Darkling” Antoszek

Przeglądarka Opera została zastąpiona przez przeprojektowaną Operę One. Cechuje ją m.in. nieco inny design, możliwość bardziej intuicyjnego łączenia kart przeglądarki (np. grupowania i zwijania) oraz, co najważniejsze, wbudowana sztuczna inteligencja – Aria. Biorąc jednak pod uwagę jakość działania tej AI, na odtrąbienie sukcesu będziemy musieli jeszcze poczekać.


Chatbot w Operze

Firma chwali się, że Aria oparta jest na silniku Composer, który wykorzystuje technologię GPT autorstwa OpenAI. Aria ma być jednak lepsza od ChatGPT np. w kwestii dostępu do bieżących informacji. Opera w dosyć podniosły osób chwali Arię, twierdząc, że „jest ekspertką od przeglądarek i internetu, pozwala użytkownikom współpracować ze sztuczną inteligencją podczas wyszukiwania informacji, generowania tekstów, kodów lub uzyskiwania odpowiedzi na najbardziej zawiłe zapytania”.

By skorzystać z Arii, należy pobrać Operę One i założyć konto w przeglądarce. AI można uruchomić skrótem Ctrl + / lub po prostu klikając w ikonkę sztucznej inteligencji na pasku bocznym Opery One. Co ciekawe, na tym samym pasku możemy umieścić logo ChatGPT – gdy w nie klikniemy, otworzy się niewielkie okienko, które umożliwi rozmowę z chatbotem.


Porażka AI

Skoro w takim razie Opera ma dostęp do ChatGPT, zastanawiające jest, dlaczego zdecydowała się wprowadzić do przeglądarki swoje własne AI – Aria bowiem istotnie zawodzi. Choć radzi sobie z pytaniami naukowymi – na kilka trudnych zagadnień z logiki matematycznej odpowiedziała mi w miarę bezbłędnie, a nawet poprawniej niż ChatGPT – to w przypadku jej kluczowej funkcji, czyli wyszukiwania bieżących informacji, zupełnie nie zdaje egzaminu.

Aria (Opera)
Działanie Arii w praktyce

Gdy poprosiłem Arię o podanie kilku najciekawszych newsów technologicznych z ostatniego dnia, najpierw otrzymałem listę ogólników („Google ogłosiło wprowadzenie nowych narzędzi do ochrony prywatności użytkowników”), a następnie, na moją prośbę o linki do tych informacji, Aria skapitulowała, przy okazji przerzucając się na język angielski.

Kontynuowałem więc rozmowę z chatbotem po angielsku, ale i to nie pomogło – Aria podzieliła się… bardzo nieaktualnymi newsami, np. o iOS 15 lub Windowsie 11. W dodatku rzekome linki do cytowanych treści okazały się fałszywe – żaden z nich nie zadziałał. Udanie symulowały prawdziwe adresy, ale teksty, do których odsyłają, po prostu nie istnieją.

Aria (Opera)

Aria nie wydaje się obecnie być szczególnie użytecznym AI i z tego powodu ciężko mówić o sukcesie Opery One. Zobaczymy, czy z biegiem czasu Opera rozwiąże problemy swojego chatbota.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów248

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze