8
18.08.2021, 13:57Lektura na 3 minuty

Twórcy Among Us nie są zachwyceni trybem Fortnite’a mocno inspirowanym ich grą

O plagiacie nikt co prawda otwarcie nie mówi... choć z pewnością niektórzy to sugerują.


Witold Tłuchowski

Nikt nie spodziewał się – a już na pewno nie niewielkie studio Innersloth – że dwa lata po premierze niepozorne Among Us stanie się ogólnoświatowym hitem i jednym z największych fenomenów 2020. Według danych Super Data tytuł w szczytowym momencie był wręcz najpopularniejszą grą wszech czasów, choć dziś swój czas spędza przy nim zdecydowanie mniej osób.

Produkcja zainspirowała jednak innych developerów do stworzenia własnych odpowiedników Among Us – i nie zabrakło w tym gronie Fortnite'a. Oczywiście idea rozgrywki opartej na blefie i szukaniu fałszywego sprzymierzeńca we własnych szeregach nie jest czymś nowym (znamy ją chociażby z poczciwej towarzyskiej mafii), ale trudno udawać, że zachęta dla Epica do projektowania nowego trybu nie była popularność dzieła Innersloth.

Uwagę zwraca sama nazwa trybu – Impostors (Oszuści) – ale to nie ona jest problemem. Jak zauważył PC Gamer, twórcy Among Us szybko zaczęli sugerować w mediach społecznościowych, że Epic zaczerpnął z ich gry sporo więcej niż sam pomysł na rozgrywkę. Choć część z nich nie wskazywała konkretnie na Fortnite'a, fani raczej wątpliwości mieć nie mogli.

Bardziej bezpośredni był programista Gary Porter (zatrudniony w studiu od niedawna), który mówił o podobieństwach Skeld z Among Us oraz mapy z fortnite'owego Impostors. Jeden z graczy postanowił to stosownie zobrazować:

Innersloth przyznało, że nic wcześniej nie wiedziało o Impostors. Firma ma zajmować się jednak w tym momencie nad współpracą z innymi niezależnymi twórcami.

Sam Epic na razie nie odniósł się do sprawy.

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5498

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane