7
23.10.2023, 10:45Lektura na 2 minuty

Udana teleportacja na odległość ponad 1200 km

Naukowcy postawili kolejny krok na drodze ku opracowaniu skutecznych technik teleportacji kwantowej na duże odległości.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Czym jest teleportacja, raczej wszyscy wiemy – przeniesieniem obiektu z jednego miejsca w drugie. Naukowa definicja tego procesu jest jednak nieco bardziej złożona, a w kwantowej teorii informacji teleportacja kwantowa jest techniką „pozwalająca na przeniesienie stanu kwantowego na dowolną odległość z wykorzystaniem stanu splątanego”. Swoją cegiełkę na tym poletku ostatnio mieli szansę dołożyć badacze z Chińskiego Uniwersytetu Nauk Elektronicznych i Technologicznych.


Future is now, old man

Zespołowi naukowemu pod wodzą prof. Guangcana Guo i prof. Qiang Zhou, współpracującemu z Lixing You z Szanghajskiego Instytutu Mikrosystemów i Technologii Informacyjnych Chińskiej Akademii Nauk, udało pobić się dotychczasowy rekord szybkości teleportacji i podnieść go do poziomu 7,1 kubitów na sekundę.

Aby dokonanie udanej teleportacji kwantowej było w ogóle możliwe, należy poprawić wydajność BSM (pomiaru stanu Bella), a fotony przesyłane z punktów A i B muszą być identyczne po dotarciu do punktu C w wyniku transmisji na dużą odległość przy pomocy światłowodu. Wspomniany już zespół badaczy opracował w pełni działający system sprzężenia zwrotnego, który zrealizował szybką stabilizację różnicy długości ścieżki i polaryzacji fotonów.

Guangcan Guo, Qiang Zhou i reszta drużyny wykorzystali pojedynczy kawałek okresowo spolaryzowanego falowodu z niobianu litu do wygenerowania splątanych par fotonów. To dzięki temu możliwe było opracowanie wysokiej jakości kwantowego źródła splątanego światła o częstotliwości powtarzania 500 MHz mającego zastosowanie w procesie teleportacji.

Aby z powodzeniem móc przeprowadzić nie tylko skuteczną, ale i szybką teleportację, niezbędne do tego będą także niezwykle czułe czujniki fotonowe. Do ich zadań należy rejestrowanie i kolekcjonowanie jak największej liczby zdarzeń. W opisywanym eksperymencie skorzystano z wysokowydajnych nadprzewodnikowych detektorów pojedynczych fotonów o niemal zerowym poziomie szumów, dzięki czemu udało się osiągnąć wysoką wydajność BSM (pomiaru stanu Bella) oraz analizę stanu kwantowego. Nie obyło się także bez pomocy okołoziemskiego, orbitującego satelity Miciusa.

W toku rzeczonego eksperymentu udało się osiągnąć szybką metropolitarną teleportację kwantową, przekraczając przy tym domyślną granicę wierności teleportacji wynoszącą 66,7%.

Badania z dziedziny teleportacji postępują metodycznie do przodu, a interesują się nią również m.in. badacze z katalońskiego Instytutu Nauk Fotonicznych, którym udało się w czerwcu dokonać przesłania „informacji kwantowej z fotonu do półprzewodnikowego kubitu, fotonu przechowywanego w multipleksowanej pamięci kwantowej” na dystansie jednego kilometra.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1478

Obserwujących3

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze