6
25.05.2023, 11:00Lektura na 2 minuty

Unia Europejska przymierza się do zakazania szyfrowania

Tym razem pretekstem do naruszania prywatności obywateli krajów członkowskich UE jest bezpieczeństwo dzieci oraz walka z CSAM.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Rada Europejska przeprowadziła wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej ankietę dotyczącą wprowadzenia zakazu szyfrowania typu end-to-end, które gwarantuje, że jedynie nadawca oraz odbiorca wiadomości mają wgląd w jej treść.


A wszystko to dla bezpieczeństwa dzieci

Rzekomym powodem, który przyczynił się do poruszenia omawianego tematu, jest bezpieczeństwo dzieci, a dokładniej – walka z rozpowszechniania CSAM, czyli materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Politycy doszli do wniosku, że jedynym sposobem na ukrócenie tego procederu będzie umożliwienie rządom oraz organom państwowym wglądu w prywatne wiadomości wysyłane przez obywateli.

Największym wrogiem szyfrowania end-to-end okazała się Hiszpania, która postuluje za jego całkowitą delegalizacją. W opozycji do niej stoi Finlandia, której przedstawiciele wystosowali wniosek o znalezienie lepszego sposobu do walki z CSAM, niż naruszanie prywatności i omijanie szyfrowania. Pomiędzy tymi dwoma skrajnymi stanowiskami znalazł się nasz kraj. Reprezentanci Polski doszli do wniosku, że optymalnym rozwiązaniem byłoby umożliwienie zniesienia szyfrowania na mocy wyroku sądu. Ich zdaniem dobrym posunięciem mogłoby okazać się także danie rodzicom przyzwolenia na odszyfrowywanie wiadomości wysyłanych przez dzieci pozostające pod ich opieką.

Łącznie z dwudziestu krajów, które wzięły udział w ankiecie, aż piętnaście z nich opowiedziało się za zniesieniem szyfrowania na terenie Unii Europejskiej. Do tej gromadki możemy zaliczyć państwa takie jak chociażby wspomniana już Hiszpania, Węgry, Cypr lub Rumunia. Po przeciwnej stronie barykady znalazła się m.in. Holandia, zdaniem której istnieje możliwość skanowania urządzeń pod kątem obecności CSAM przed wysyłaniem wiadomości, co nie naruszałoby szyfrowania. Przedstawiciele Danii i Irlandii z kolei pragnęliby zjeść ciastko i mieć ciastko – według nich najlepsza opcja to przeszukiwanie wiadomości przy jednoczesnym zachowaniu szyfrowania, co – jak można się domyślić i co też potwierdza rzesza specjalistów od cyberbezpieczeństwa i kryptografii – jest niemożliwe.

Jeśli jesteście ciekawi opinii poszczególnych krajów członkowskich UE na omawiany temat, z pełną treścią dokumentu możecie zapoznać się pod niniejszym adresem lub na stronie Wired.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów863

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze