24.09.2021, 18:32Lektura na 9 minut
Sponsorowany

WD_BLACK – dyski dla każdego gracza

Świat gamingu rozrasta się nam w zastraszającym tempie. Niedawno gry zajmujące kilkanaście gigabajtów wydawały się wielkie, a dziś zaczynają zaliczać się do wagi piórkowej. Z tego względu potrzebujemy większych i szybszych nośników. W takich okolicznościach Western Digital staje na wysokości zadania.


Art. sponsorowany

Każdy, kto od dawna nie wymieniał dysków w komputerze, na pewno wie, jak trudno dziś zmieścić najnowsze tytuły – i to nawet instalując je na krzemie, który jeszcze trzy lata temu uchodził za dysk SSD przyzwoitej pojemności. Niestety, nadejście nowej generacji konsol postawiło świat nośników na głowie i normą jest, że najgłośniejsze tytuły obecnej generacji zajmują po kilkadziesiąt, a nawet powyżej stu gigabajtów. Co gorsza, rzadko kiedy możemy już ratować się dyskami talerzowymi, jeśli jednocześnie myślimy o komforcie grania – rosnące wymagania dotyczące przepustowości sprawiły, że doczytywanie gier z tradycyjnych napędów HDD zaczyna przypominać koszmar. W takiej sytuacji możemy jedynie rozważyć upgrade posiadanego sprzętu lub rozejrzeć się za możliwością dokupienia dodatkowego zewnętrznego bądź wewnętrznego nośnika. Tak czy inaczej, Western Digital ma w zanadrzu sprzęt, który ucieszy każdego gracza – niezależnie od tego, czy będzie chciał go zamontować w skrzyni swego peceta, czy podpiąć do konsoli bądź komputera kablem.

 

WD_BLACK D30 Game Drive SSD

To zgrabny, niewielki i korzystający z interfejsu USB 3.2 Gen2 nośnik SSD, który przeznaczony jest dla użytkowników konsol Sony i Microsoftu – równocześnie jednak z racji uniwersalnego gniazda nic nie będzie stało na przeszkodzie, by podłączyć go również do peceta. WD_BLACK D30 Game Drive SSD dostępny jest w trzech pojemnościach: 500 GB, 1 i 2 TB, a po zainstalowaniu w PlayStation 5 lub w Xboksach Series X/S pozwala przechowywać i bezpośrednio grać w tytuły odpowiednio z PS4 i Xboksa One, a także archiwizować gry stworzone już pod sprzęt najnowszej generacji, biorąc tym samym na swoje barki rolę cyfrowej biblioteki dla nextgenów.

To nader wygodny nośnik: cechuje się transferami sięgającymi do 900 MB/s – dzięki temu możemy zapomnieć o uciążliwych czasach ładowania i w optymalny sposób zarządzać zbiorem najnowszych tytułów na PS5 i XSX. Z takim „pudełeczkiem” niestraszne będzie już odłożenie na wirtualną półkę rzadziej uruchamianej gry – nawet największej. W razie potrzeby przywrócimy ją do użyteczności w parę chwil i powrócimy do przerwanej w przeszłości zabawy. W porównaniu do tradycyjnych napędów HDD nośnik firmy WD w sposób bardziej niż zauważalny poprawia komfort życia. I to na długi czas: sprzęt objęty jest trzyletnią gwarancją, a niewielka czarna obudowa solidnie zabezpiecza półprzewodniki znajdujące się wewnątrz. Dysk postawimy na półce dzięki pasującej do obudowy podstawce i bez kłopotu podłączymy do konsoli, korzystając z półmetrowego przewodu. Co ciekawe, fani wzornictwa Xboksa mogą liczyć na odrębną wersję kolorystyczną urządzenia, która do konsoli Microsoftu pasuje lepiej od standardowej, czarnej edycji. Dodatkowym bonusem jest tutaj fakt, że nabywcy WD_BLACK D30 Game Drive SSD w wersji Xbox otrzymają wraz z dyskiem miesięczny dostęp do usługi Xbox Game Pass Ultimate.

Cena: od 780 zł za wersję standardową, od 850 zł za wersję Xbox – 1 TB

 

WD_BLACK SN850 NVMe SSD

W przypadku, gdy pojawi się potrzeba zainstalowania w pececie wyjątkowo szybkiego nośnika wewnętrznego, najlepszym pomysłem może okazać się WD_BLACK SN850. To dysk SSD korzystający z dobrodziejstw technologii NVMe Gen4 – a więc najszybszego obecnie standardu w komputerach osobistych. SN850 cechuje się bardzo wysokimi transferami: w przypadku wersji 1 TB możemy liczyć na odczyt sięgający 7000 MB/s, zaś przy zapisie – na 5300 MB/s. Czy to dużo? Nośnik jest tak szybki, że dane w ilości odpowiadającej pojemności płyty DVD potrafi przetransferować w czasie krótszym niż 1 sekunda. To nie koniec: dzięki zastosowaniu nowej, wydajniejszej niż w przypadku starszych modeli, technologii cache’owania i zwiększonej głębokości kolejki urządzenie zaskoczy nas sprawniejszym ładowaniem danych – zarówno w grach, jak i w wymagających programach użytkowych. Dysk jest w sprzedaży w dwóch wersjach: podstawowej oraz przeznaczonej dla osób poszukujących dodatkowych wrażeń, czyli wyposażonej w radiator i podświetlenie RGB. Każdy z wariantów może mieć pojemność 500 GB i 1 lub 2 TB.

Cena: od 450 zł za model 500 GB bez radiatora, od 720 zł za model 500 GB z radiatorem

 

WD_BLACK SN750

To bardzo szeroka grupa dysków SSD nieco wolniejszych od SN850 – ale za to wypadających korzystnie pod względem stosunku ceny do jakości. Zresztą również w tym przypadku transfery są powodem do dumy: dla modelu 2 TB wynoszą one do 3470 MB/s w odczycie i do 3000 MB/s w zapisie. Urządzenie dostępne jest w dwóch wariantach: podstawowym oraz wzbogaconym o radiator, który stworzono we współpracy z firmą EKWB – liderem w dziedzinie chłodzenia PC. Gracze powinni zainteresować się szczególnie tą drugą wersją. Skuteczne odprowadzanie ciepła owocuje tu nawet pięciokrotnie dłuższym czasem stabilnego odczytu i zapisu danych w porównaniu do SSD bez radiatora. Jako ciekawostkę warto wspomnieć fakt, że dzięki oprogramowaniu SSD Dashboard możemy włączyć tryb gry – nieznacznie obniży on wydajność urządzenia, ale dzięki temu możliwe będzie utrzymanie stabilności na wysokim poziomie przez bardzo długi czas. WD_BLACK SN750 w wersji bez radiatora dostępny jest w wariantach 250 i 500 GB, a także 1, 2 i 4 TB. Wersję z radiatorem kupimy w pojemnościach 500 GB oraz 1 i 2 TB.

Cena: od 250 zł za model 250 GB bez radiatora i od 690 zł za model 500 GB z radiatorem

 

WD_BLACK SN750 SE NVMe SSD

Kolejny dysk SSD w ofercie WD, który korzysta z interfejsu NVMe Gen4. Tym razem to model, który sprawdzi się przede wszystkim w laptopach, przyczyniając się do zwiększenia żywotności ich akumulatorów. WD_BLACK SN750 SE w porównaniu do poprzedników cechuje się bowiem zużyciem energii mniejszym aż o 30%. Co interesujące, nie odbywa się to kosztem wydajności. Korzystając z tego SSD, możemy liczyć na transfery sięgające 3600 MB/s, co znajduje rzecz jasna odzwierciedlenie w wygodzie codziennego użytkowania: czasy doczytywania danych ulegają znacznemu skróceniu – tak w przypadku systemu operacyjnego, jak i gier. To nośnik uniwersalny również ze względu na oferowane pojemności. Dysk możemy kupić w wersjach 250 GB, 500 GB oraz 1 TB. Z powodzeniem więc WD_BLACK SN750 SE może stać się magazynem na dane w lekkich ultrabookach, gamingowych laptopach, jak również w stacjonarnych pecetach, gdzie weźmie na siebie rolę nośnika systemowego lub pamięci przeznaczonej ściśle do grania.

Cena: od 390 zł za model 250 GB

 

WD_BLACK AN1500 NVMe SSD

an1500_17c4j.jpg

To świetny pomysł dla ludzi, którzy niekoniecznie gotowi są ruszać dysk systemowy, ale chcieliby rozbudować istniejący już zestaw o potężny nośnik SSD. WD_BLACK AN1500 jest kartą rozszerzeń korzystającą z interfejsu PCIe Gen3 x8, a więc montowaną wewnątrz komputera. Ciekawie wyglądająca obudowa mieści dwa SSD w konfiguracji RAID0. Urządzenie cechuje się transferami do 6500 MB/s przy odczycie i do 4100 MB/s przy zapisie (dla modeli 2 i 4 TB). Wielu zapewne ucieszy fakt, że sprzęt wyposażono również w konfigurowalne podświetlenie RGB, z kolei zintegrowany radiator sprawia, że temperatury pozostają pod kontrolą, a urządzenie pracuje z optymalną wydajnością. Karta WD_BLACK AN1500 NVMe SSD trafiła do sprzedaży w wersjach 1, 2 i 4 TB.

Cena: od 1270 zł za model 1 TB

 

WD_BLACK D50 Game Dock NVMe SSD

d50_17c4j.jpg

Interesujące, zewnętrzne rozszerzenie powierzchni dyskowej przede wszystkim dla laptopa – korzysta bowiem ze złącza Thunderbolt 3. Wewnątrz niewielkiej obudowy znajdziemy dysk SSD, który pozwoli w prosty sposób „dorzucić” miejsce na dane. Rzeczony interfejs zapewnia transfery typowe dla technologii NVMe, a przy tym pozwala podłączyć do komputera za pośrednictwem D50 akcesoria dzięki dodatkowym portom. Do dyspozycji użytkownika oddano 2 x Thunerbolt 3, DisplayPort 1.4, 2 x USB-C 10 Gb/s, 3 x USB-A 10 Gb/s, złącze mini-jack oraz port Ethernet 1 Gb/s. Również w tym przypadku nie zabrakło podświetlenia RGB. Stacja dokująca dostępna jest w sprzedaży w trzech wersjach: z nośnikami 1 i 2 TB i bez dysku SSD wewnątrz.

Cena: od 1920 zł za model 1 TB

 

Dyski zewnętrzne WD_BLACK

Wśród urządzeń z serii WD_BLACK nie zabrakło również bardziej tradycyjnych, zewnętrznych dysków.

WD_BLACK P10 Game Drive to urządzenie o pojemności 5 TB – talerzowa konstrukcja została tu zamknięta w kompaktowej, czarnej obudowie, za komunikację zaś odpowiada złącze USB 3.2 Gen 1. To napęd, który możemy podłączyć zarówno do konsoli, jak i peceta. Dysk objęty jest trzyletnią ograniczoną gwarancją. Do sprzedaży trafił w trzech wersjach: 2, 4 i 5 GB. Ceny zaczynają się od 300 zł za model o pojemności 2 TB.

p10_17c4j.jpg

WD_BLACK P10 Game Drive for Xbox One to wariant wcześniej przedstawionego dysku P10, tyle że przeznaczony dla użytkowników konsoli Microsoftu. W pakiecie z urządzeniem otrzymujemy dwa miesiące dostępu do usługi Xbox Game Pass Ultimate. Napęd ma pojemność 5 TB i jest objęty trzyletnią ograniczoną gwarancją. Możemy go kupić za 620 zł.

p10x_17c4j.jpg

WD_BLACK P50 Game Drive to z kolei pierwszy w tym segmencie napęd SSD zamknięty w bardzo podobnej, choć znacznie mniejszej niż w przypadku poprzedników, czarnej obudowie. Przy długości niecałych 12 cm może – w zależności od wersji – pomieści nawet 4 TB danych zapisanych na krzemie charakteryzującym się prędkością odczytu do 2000 MB/s. Z komputerem urządzenie komunikuje się, korzystając z interfejsu USB 3.2 Gen 2x2. Dysk jest objęty pięcioletnią ograniczoną gwarancją. W sprzedaży są wersje w czterech pojemnościach: 500 GB oraz 1, 2 lub 4 TB. Ceny zaczynają się od 540 zł za model 500 GB.

p50_17c4j.jpg

WD_BLACK D10 to potężny nośnik 8 TB, który pozwoli zbudować gigantyczną bibliotekę gier na pececie czy konsoli – po to, by nie musieć żadnej z nich usuwać, a potem ponownie pobierać. Konstrukcja opiera się na technologii talerzowej 7200 obr./min, zapewniając transfer do 250 MB/s. Sprzęt dostajemy z zasilaczem, obudowa zaś wyposażona jest w dwa dodatkowe złącza ładujące USB 7,5 W, które mogą pomóc np. uzupełnić akumulatory padów. Dysk jest chłodzony aktywnie, co podnosi jego żywotność. Urządzenie objęte jest trzyletnią ograniczoną gwarancją i można je kupić w cenie od 1000 zł.

d10_17c4j.jpg

WD_BLACK D10 Game Drive for Xbox One to model zbliżony do poprzednio przedstawionego. Różnicą jest przede wszystkim większa pojemność – tutaj do dyspozycji dostajemy 12 TB. Ponadto czarna obudowa w tym przypadku sygnowana jest logiem Xboksa, właściciel zaś w komplecie dostaje miesięczną subskrypcję Xbox Game Pass Ultimate. Urządzenie objęte jest trzyletnią ograniczoną gwarancją i można kupić je w cenie od 1400 zł.

d10x_17c4j.jpg

 

Redaktor
Art. sponsorowany
Wpisów152

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane