7
27.03.2023, 15:45Lektura na 2 minuty

Według naukowców ChatGPT 4 może być pierwszą ogólną AI

Związani m.in. z Microsoftem naukowcy opublikowali pracę naukową, w której twierdzą, że ChatGPT-4 może być postrzegany jako wczesna i niekompletna wersja tzw. sztucznej inteligencji ogólnej.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Wspomniana praca została wydana przez zespół naukowców pod przewodnictwem Sébastiena Bubecka – naukowca i starszego kierwonika ds. badań w grupie Machine Learning Foundaitions w Microsoft Research. Z artykułu wynika, że najnowsza wersja technologii OpenAI, choć obarczona licznymi ograniczeniami, jest tak czy inaczej przełomem.


Sztuczna inteligencja ogólna

Ta odważna teza stoi w sprzeczności z tym, co o swoim wynalazku mówi OpenAI i kierujący fundacją Sam Altman. Wielokrotnie podkreślał on, że ChatGPT-4 wciąż jest ograniczony, ma liczne wady i wydaje się mniej imponujący, kiedy spędzimy z nim więcej czasu. O tym samym zresztą mówią naukowcy w swojej pracy, podając liczne przykłady ograniczeń czy stronniczości softu. Według nich ChatGPT-4 ma wciąż duże problemy z pewnością siebie – często nie potrafi rozpoznawać i zaznaczać, kiedy podawane przez niego informacje są faktami, a kiedy po prostu zgaduje. Ma kłopoty z pamięcią długoterminową, personalizacją, planowaniem i przeskakiwaniem od koncepcji do koncepcji. Jego wywody często nie są przejrzyste i spójne, są za to obarczone błędami poznawczymi i irracjonalnością. Co istotne – według naukowców ChatGPT-4 w porównaniu do swojej wcześniejszej wersji częściej również konfabuluje. Równocześnie jednak zauważają, że mamy tu do czynienia z czymś nowym.


Pokazujemy, że poza mistrzowskim opanowaniem języka, GPT-4 może rozwiązywać nowe i trudne zadania z zakresu matematyki, kodowania, medycyny, prawa, psychologii i nie tylko, bez potrzeby wydawania mu specjalnych poleceń. Co więcej, we wszystkich tych zadaniach wydajność GPT-4 jest uderzająco zbliżona do wydajności człowieka i często znacznie przewyższa wcześniejsze modele, takie jak ChatGPT. Biorąc pod uwagę zakres i głębokość możliwości GPT-4, uważamy, że można go rozsądnie postrzegać jako wczesną (ale wciąż niekompletną) wersję systemu sztucznej inteligencji ogólnej (AGI).


Autorzy pracy pod przewodnictwem Sébastiena Bubecka

Zagłębiając się w pracę, możemy się przekonać, że ChatGPT-4 potrafi rysować czy nawet wyprowadzać poprawne dowody matematyczne… wierszem. Może również zdać większość ustandaryzowanych egzaminów różnego typu lepiej niż przeciętny człowiek, o czym traktowały niedawne doniesienia. Autorzy pracy zaznaczają, że jako podstawę dla swojego opracowania przyjęli definicję sztucznej inteligencji ogólnej opracowaną przez grupę psychologów w 1994 roku. Na jej tle technologii OpenAI brakuje wielu cech, jak choćby wewnętrznej motywacji czy celów – tym niemniej ChatGPT-4 jest modelem językowym, który cechuje się bardzo daleko posuniętą wszechstronnością i swobodą w operowaniu językiem. A to już może być całkiem niezłym uzasadnieniem zawartej w opracowaniu tezy.


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów575

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze