8
21.05.2024, 15:00Lektura na 3 minuty

Windows 11 zapamięta wszystko, co robiliście na swoim komputerze

Wedle zapewnień Microsoftu funkcja ta ma pomóc użytkownikom w przypomnieniu sobie, co robili na komputerze.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Recall, bo tak nazwana została kontrowersyjna funkcja, korzysta ze sztucznej inteligencji celem zapamiętania wszystkich czynności, jakie użytkownik wykonywał podczas korzystania z komputera. Uwzględnia to nie tylko poruszanie się po systemie, ale również po wszelkiej maści aplikacjach, wliczając w to przeglądarki internetowe.


Windows patrzy

W jaki sposób Windows ma zapamiętać każdy krok użytkownika? Ano w taki, że system będzie co chwila wykonywał zrzut ekranu, który ma być zaszyfrowany i zapisany na dysku twardym urządzenia. Następnie może on posłużyć do odtworzenia wykonywanych czynności w odpowiedniej kolejności, co, zdaniem Microsoftu, ma umożliwić użytkownikom uzyskanie dostępu do zawartości z wybranego okresu.

Recall umożliwi m.in. przeszukanie w poszukiwaniu konkretnej informacji zakończonej przed chwilą rozmowy prowadzonej za pośrednictwem komunikatora internetowego lub obejrzanego w sieci filmu.

Gigant z Redmond zapewnia przy tym, że Recall nie jest powodem do obaw, a prywatność użytkowników pozostanie nienaruszona. Jak już wspomniano, wykonywane przez system zrzuty ekranu będą odpowiednio zaszyfrowane i przechowywane lokalnie. Microsoft podkreśla, że nie będzie miał w nie wglądu i nie zamierza korzystać z widocznych na nich informacji celem jeszcze większej personalizacji wyświetlanych reklam.


Recall wykorzystuje twój osobisty indeks semantyczny, zbudowany i przechowywany w całości na Twoim urządzeniu. Twoje zrzuty ekranu należą do Ciebie; pozostają lokalnie na Twoim komputerze. Możesz usuwać pojedyncze zrzuty, dostosowywać i usuwać zakresy czasu w Ustawieniach lub wstrzymywać w dowolnym momencie bezpośrednio z ikony w zasobniku systemowym na pasku zadań. Możesz także odfiltrować aplikacje i strony internetowe przed zapisaniem. Zawsze masz kontrolę nad prywatnością, której możesz zaufać.


Fragment wpisu na blogu Microsoftu

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że wykonywane przez Recall zrzuty ekranu nie ukrywają poufnych danych. Istnieje więc ryzyko, że nieupoważnione osoby, którym uda się uzyskać dostęp do naszego komputera, będą w stanie prześledzić wszystkie nasze poczynania i bez większego problemy pozyskać wszelkie interesujące je informacje, wliczając w to chociażby dane logowania.

Jeśli opis tytułowej funkcji i jej działanie nie brzmi dla wasz byt przekonująco, bez obaw – prawdopodobnie i tak nie będziecie mieli okazji z niej w najbliższym czasie skorzystać, jako że Recall do działania wymaga jednego z nowych komputerów sklasyfikowanych jako „Copilot Plus PC”. Do ich grona można wliczyć m.in. ASUS Vivobook S 15, HP OmniBook X AI PC lub Microsoft Surface Laptop, a z pełną listą wspieranych urządzeń możecie zapoznać się w tym miejscu. Sprzedaż rzeczonych urządzeń ma rozpocząć się 18 czerwca, a ceny najtańszych modeli mają nie przekroczyć 999 dolarów.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów969

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze