111
31.10.2017, 18:53Lektura na 1 minutę

Wolfenstein II: The New Colossus – Niemieccy cenzorzy ogolili Hitlera [WIDEO]

W dodatku nad Renem przywódca Rzeszy nie jest tytułowany Führerem, ale kanclerzem.

Nowy kolos pewnie stanął na nogach. Pierwsze oceny zwiastują, że mamy przed sobą najlepszego shootera roku, w dodatku gra zgrabnie działa zarówno na pecetach, jak i na konsolach. Mieszkańcy Berlina z przyległościami otrzymali ją jednak w wersji ocenzurowanej. Jak doskonale wiecie, w The New Colossus pojawia się Adolf Hitler (którego obecność w uniwersum gry wcale nie była zresztą oczywista). Sęk w tym, że w Niemczech przedstawianie symboli nazizmu jest (przynajmniej w celach rozrywkowych) nielegalne, stąd developerzy z MachineGames byli zmuszeni zmienić kilka szczegółów. Postacie w grze zwracają się więc do przywódcy słowami "mój kanclerzu" (zamiast "mein Führer"), lidera NSDAP zdecydowano się też... ogolić. 

Podmianki prezentuje poniższy materiał. (Uwaga, zawiera drobne spoilery!).

Zaskoczeni? Przypomnijmy, że również przy The New Order zdecydowano się iść na kompromis. W niemieckiej wersji znaleźli się nie naziści, lecz bardziej neutralny "Reżim", usunięto też swastyki, zastępując je fikcyjnymi symbolami.

Redaktor
Mateusz Witczak

Obecnie wydaję serwis PolskiGamedev.pl, wcześniej przez wiele lat prowadziłem dział publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3456

Obserwujących17

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane